Trzecia Droga rozpoczyna kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. "Potrzebujemy pokoju"

- Zafundowali nam taki kalendarz wyborów jakich nie było przez 30 lat. Niektórzy publikują, że będzie 80 proc. frekwencji. My się boimy, że będzie 18 proc. - mówił marszałek Sejmu i szef Polski 2050 Szymon Hołownia na konwencji otwierającej kampanię Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 11.05.2024 16:07

Lider Trzeciej Drogi, prezes Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia na konwencji otwierającej

Lider Trzeciej Drogi, prezes Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia na konwencji otwierającej kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego

Foto: PAP

Zdaniem Szymona Hołowni nie może być tak, że na wybory pójdzie tylko połowa obywateli, a druga połowa uzna, że to przecież polityczna sprawa. - Dzisiaj potrzeba tych, którzy potrafią łączyć. Dość wojen domowych, kiedy wojna za płotem — dodał Hołownia.

Pieniądze z Unii, rola Polski w Unii Europejskiej

- Po drugie, to wiemy jak przywieźć z Brukseli pieniądze, Wiemy, jak je odblokować. Wiemy, jak sprawić żeby rzeczywiście służyły ludziom, a nie brukselskim eurokratom, którzy — niestety - mają różne dziwne pomysły. Te pieniądze muszą służyć nam, tutaj. My je przywieziemy. My wiemy, jak to zrobić. My wiemy, jak je zainwestować - powtarzał Hołownia.

- My idziemy do Europy po konkrety. Po konkretne pieniądze dla polskiej przedsiębiorczości, gospodarstw rolnych, samorządów — po budowę żłobków, przedszkoli, szpitali. Po budowę bezpieczeństwa w Polsce. Po umacnianie naszej strategii. Musimy to w Europie załatwić. Zagospodarować największe historyczne środki z KPO i zdobyć dużo, dużo więcej — wtórował szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Czytaj więcej

Kosztowny prezent dla Szymona Hołowni. Kto dał mu obraz za kilkadziesiąt tysięcy?

- Ci wszyscy którzy wątpili, czy Unia jest potrzebna, czy my jesteśmy potrzebni Unii, czy Polska odegra tam znaczącą rolę - tak, to jest miejsce gwarantujące bezpieczeństwo i rozwój. Miarą patriotyzmu jest być najsilniejszym krajem w Unii Europejskiej i budować najsilniejszą UE w jej historii — grzmiał Kosiniak-Kamysz.

Trzy miliony wyborców i „ciężar zwycięstwa”

Według Kosiniaka-Kamysza nie jest łatwo być w koalicji, szczególnie gdy bierze się udział w wyborach trzy razy pod rząd w ciągu siedmiu miesięcy. - Gdyby nie nasze połączenie w ubiegłym roku, dzisiaj w Polsce dalej by rządził PiS. To nasza odpowiedzialność i odpowiedzialność trzech milionów wyborców — mówił lider Trzeciej Drogi.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza Trzecia Droga musi unieść ciężar tego zwycięstwa. Rządzeniem można się „bawić” i to prowadzi na manowce, mówił szef PSL-u. - My to traktujemy bardzo poważnie — dodał.

- My chcemy skupić się na Polsce, na tym, jak ma wyglądać nasze życie tutaj. Dzisiaj potrzebujemy pokoju. Dzisiaj potrzebujemy zasypania podziałów — dodał Szymon Hołownia.

Zdaniem Szymona Hołowni nie może być tak, że na wybory pójdzie tylko połowa obywateli, a druga połowa uzna, że to przecież polityczna sprawa. - Dzisiaj potrzeba tych, którzy potrafią łączyć. Dość wojen domowych, kiedy wojna za płotem — dodał Hołownia.

Pieniądze z Unii, rola Polski w Unii Europejskiej

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra
Polityka
Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy