Skierowanie do sanatorium uzdrowiskowego wystawił Barbarze J. (dane zmienione) lekarz specjalista. Złożone w Podlaskim Oddziale Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku czekało na załatwienie prawie dwa lata. Dopiero po takim czasie POW NFZ poinformował zainteresowaną o wyznaczeniu terminu na leczenie w uzdrowisku P. od 22 kwietnia 2014 r. do 13 maja 2014 r.
Zgodnie z kolejnością
Barbara J. zwróciła skierowanie oraz złożyła wniosek o zmianę terminu i miejsca leczenia na okres wakacyjny, w innym uzdrowisku. Jest nauczycielką, i w zaproponowanym terminie nie może wziąć urlopu z powodu przygotowywania uczniów do matury. Natomiast uzdrowisko, wskazane w skierowaniu, nie było zgodne z zaleceniami lekarza specjalisty. Prosiła o skierowanie w okresie wakacyjnym do innego uzdrowiska, zgodnego z zaleceniami lekarza, kierującego na leczenie.
NFZ uznał rezygnację oraz prośbę o zmianę terminu i uzdrowiska za nieuzasadnione. Do okoliczności uzasadniających rezygnację należą choroba oraz wypadek losowy, potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Pracy zawodowej nie można uznać za wydarzenie losowe – stwierdził NFZ. Fundusz nie ma możliwości dostosowywania terminu leczenia uzdrowiskowego do możliwości urlopowych ubezpieczonego.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, oddział wojewódzki NFZ potwierdza takie skierowania według kolejności oczekujących, z uwzględnieniem zakresu świadczeń oraz kierunku leczniczego. Każde skierowanie jest wpisywane na listę oczekujących zgodnie z datą jego wpływu. Czas oczekiwania na jego realizację zależy od liczby pacjentów w kolejce. Odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego wskazuje lekarz specjalista, zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ. Żaden przepis nie przewiduje obowiązku szczególnego traktowania nauczycieli.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, nauczycielka uznała ocenę zasadności zwrotu skierowania za całkowicie dowolną. Zdaniem skarżącej, z żadnego przepisu ustawy z 2004 r. o świadczeniach zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych, nie wynika, że NFZ nie ma możliwości dostosowywania terminu leczenia uzdrowiskowego do możliwości urlopowych ubezpieczonych.