Umowy na czas określony w ochronie zdrowia - ważny dla pielęgniarek wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Wykorzystywanie kolejnych umów na czas określony do pokrywania stałych niedoborów kadrowych w sektorze ochrony zdrowia jest niezgodne z prawem Unii.

Publikacja: 14.09.2016 13:27

Umowy na czas określony w ochronie zdrowia - ważny dla pielęgniarek wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Zawieranie takich umów może być uzasadnione wyłącznie koniecznością zaspokojenia tymczasowego zapotrzebowania na personel - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pewnej hiszpańskiej pielęgniarki przeciwko pracodawcy - szpitalowi uniwersyteckiemu w Madrycie (nr C-16/15).

María Elena Pérez López była zatrudniona w tym szpitalu od 5 lutego 2009 r. do 31 lipca 2009 r. Jej powołanie miało na celu „świadczenie określonych prac o charakterze tymczasowym, koniunkturalnym lub nadzwyczajnym" - jak wskazywał szpital. Jednak stosunek pracy M.E. Pérez López był przedłużany aż siedmiokrotnie, za każdym razem w drodze identycznie sformułowanej umowy o pracę na czas określony. W marcu 2013 r. pracodawca powiadomił pielęgniarkę, że kolejna umowa na czas określony będzie ostatnią, a potem jej stosunek pracy zostanie rozwiązany. W ten sposób pani Pérez López nieprzerwanie pracowała w szpitalu od lutego 2009 r. do czerwca 2013 r.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr