Domy sprzedaje się znacznie dłużej. Są oferty, które czekają na rynku ok. 1,5 roku, a nawet i więcej. Szybciej oferty znikają z portali. Na przykład w serwisie Szybko.pl średni czas ich żywotności to 31 dni. – Grupa ogłoszeń, które znajdują się w serwisie dłużej niż trzy miesiące, nie jest wcale liczna, ponieważ stanowi 0,8 proc. – tłumaczy Marta Kosińska z [link=http://Szybko.pl" target="_blank]Szybko.pl[/link]. Dodaje, że najszybciej sprzedają się mieszkania w dzielnicach, gdzie ceny są niższe od średniej.
[srodtytul]Łatwiej bez kredytu[/srodtytul]
Aby mieszkanie sprzedać szybko, warto od samego początku podać stawkę, która nie podlega już negocjacjom i jest zgodna z ceną rynkową.– Jeśli stawka jest odpowiednio skalkulowana, możemy się spodziewać, że w ciągu dwóch – trzech tygodni dojdzie do podpisania umowy przedwstępnej.
Jeśli mamy do czynienia z klientem, który kupuje lokum za gotówkę, często pomijany jest etap umowy przedwstępnej i dochodzi od razu do umowy ostatecznej. W takim wypadku transakcja zamyka się w ciągu miesiąca. Niestety, takich sytuacji jest bardzo niewiele – opowiada Agnieszka Łękarska z Kapica Nieruchomości. – Cały proces się wydłuża, gdy mamy do czynienia z zakupem nieruchomości na kredyt – dodaje.
Dziś procedura przyznania kredytu wydłużyła się w Warszawie z miesiąca do dwóch, nawet trzech miesięcy. Sporadycznie zdarza się zamknięcie transakcji z udziałem kredytu w ciągu kilku tygodni.