Umożliwi im to ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Nowe prawo jest w tej chwili na etapie uzgodnień międzyresortowych. Gdy wejdzie w życie, będzie służyć różnym grupom poszkodowanych – w przypadku nieruchomości mogą to być np. klienci jednego dewelopera, który źle wybudował budynek, lub pośrednika, który działał na szkodę klientów. Wspólnie będą też mogły się upominać o swoje ofiary katastrof budowlanych.
Nowe prawo umożliwi wszystkim uczestnikom rynku występowanie ze zbiorową skargą. Z takim powództwem będzie mogła wystąpić grupa co najmniej dziesięciu podmiotów, przy czym nie będzie górnych ograniczeń w liczbie osób wnoszących pozew.
Reprezentantem grupy ma być osoba będąca jej członkiem lub rzecznik konsumentów, który może otrzymać wynagrodzenie stanowiące procent od wygranego odszkodowania.
Dlaczego instytucja pozwu zbiorowego jest tak ważna? Obecnie, nawet gdy poszkodowanych jest wielu, to każdy z nich musi osobno wnieść pozew, uiścić opłatę sądową oraz ustanowić i opłacić pełnomocnika. Wejście w życie projektowanej ustawy będzie także korzystne dla wymiaru sprawiedliwości. Spowoduje oszczędność czasu, gdyż odciąży sądy od prowadzenia wielu podobnych spraw, oraz pieniędzy (wystarczy jedno postępowanie dowodowe). Ponadto ujednolicone zostaną rozstrzygnięcia w podobnych sprawach.
Wprowadzenie instytucji pozwu zbiorowego popiera Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podkreślając, że jest to narzędzie umożliwiające skuteczniejsze dochodzenie roszczeń w przypadku naruszenia prawa o niskiej jednostkowej wartości i w sprawach wymagających skomplikowanego postępowania dowodowego.