Klientowi w sukurs, czyli deweloper występuje w roli banku

Aby łatwiej sprzedawać mieszkania, niektóre firmy deweloperskie proponują klientom pożyczkę. Inne zacieśniają współpracę z bankami, oferując atrakcyjniejsze warunki kredytowania

Publikacja: 11.01.2009 22:21

Spółka deweloperska Hirny HD od kilku tygodni udziela swoim klientom kredytu na sfinansowanie wkładu własnego. Wysokość pożyczki to maksymalnie 30 proc. wartości mieszkania, a maksymalny okres spłaty sięga 50 lat. Kredyt udzielany jest we frankach szwajcarskich, wypłacany i spłacany w złotych. Przy wypłacie kapitału obowiązuje aktualny kurs kupna CHF ogłoszony przez NBP, a przy spłacie kapitału i odsetek – aktualny na dzień spłaty kurs sprzedaży CHF według NBP.

Deweloper zapewnia, że klienci mogą odroczyć spłatę rat w sumie o 60 miesięcy w całym okresie kredytowania, przy czym jedno zawieszenie nie może przekroczyć sześciu miesięcy, a kolejne może nastąpić po upływie pół roku od dnia zakończenia poprzedniego zawieszenia rat.

Piotr Hirny, szef spółki Hirny HD, zapewnia, że ta propozycja zaczęła przyciągać klientów. – Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka obciążona na drugim miejscu, po banku. Cały pomysł opiera się na tym, aby klient spłacił najpierw kredyt bankowy. Dlatego godzimy się na pobieranie nawet przez 35 lat wyłącznie odsetek od kapitału. Po spłacie kredytu bankowego klient powinien przystąpić do spłaty naszego kredytu, na co ma 15 lat. Nasz kredyt jest zgłaszany do Biura Informacji Kredytowej – wyjaśnia Piotr Hirny. Spółka nie jest jednak pośrednikiem banku, lecz działa na podstawie środków własnych.

[srodtytul]Co na to bank[/srodtytul]

Krzysztof Iwan z firmy Goldenegg Niezależni Doradcy Finansowi ma pewne wątpliwości, czy w takiej sytuacji bank zaakceptuje wkład własny pochodzący z pożyczki. – Obawiam się, że nie, a przecież w umowie z deweloperem musi pojawić się zapis, skąd klient ma pieniądze na część wartości nieruchomości poza kredytem bankowym – mówi.

Optymistycznie do tej koncepcji podchodzą natomiast inni deweloperzy. Piotr Olbryś, dyrektor zarządzający w Menolly Poland, twierdzi, że taka oferta to jedno z rozwiązań, które umożliwią osobom bez wystarczającego kapitału własnego zaciągnięcie bankowego kredytu i zakup lokum. Jest to również sposób na ożywienie rynku.

– Firmy deweloperskie muszą dbać o wyniki sprzedaży. A jeśli pomoc w uzyskaniu atrakcyjnego kredytu hipotecznego oraz pozyskaniu wkładu własnego na mieszkanie może korzystnie wpłynąć na te wyniki, powinniśmy to wykorzystać – twierdzi Radosław Bieliński, specjalista ds. marketingu w firmie Dom Development.

Spółka Włodarzewska przewiduje podjęcie podobnych kroków wspierających potencjalnych klientów kupujących za kredyt. – Na przeszkodzie stoi jednak fakt, iż w momencie, kiedy deweloper udziela pożyczki, sam zmniejsza swoją zdolność kredytową – zwraca uwagę Maciej Komarczuk, przedstawiciel Włodarzewskiej.

[srodtytul]Jako pośrednicy[/srodtytul]

Deweloperzy zaczynają także oferować kredyty bankowe, bardziej – jak sami twierdzą – dostępne dla klientów niż oferta rynkowa. Np. spółka Dom Development wraz z Bankiem Ochrony Środowiska opracowała program wsparcia kredytowego, w ramach którego raty będą niższe niż w przypadku innych kredytów o porównywalnej wartości oferowanych na rynku. Klienci muszą się jednak wykazać odpowiednią zdolnością kredytową.

– Ale wszystkie formalności kredytowe będą załatwiane bezpośrednio w biurze sprzedaży naszej spółki – zapewnia Radosław Bieliński.

Z kolei Budimex Nieruchomości podpisał umowę współpracy w zakresie pośrednictwa w udzielaniu kredytów hipotecznych z PKO BP, Multibankiem oraz Nordea Bank Polska. Instytucje te, jak zapewnia deweloper, przygotowały ofertę kredytu hipotecznego na zakup mieszkań specjalnie dla klientów Budimeksu. – W jej ramach nabywcy lokali mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie, indywidualny plan spłaty rat kredytowych, długi okres kredytowania (do 45 lat), finansowanie do 100 proc. wartości nieruchomości oraz możliwość wyboru waluty kredytu, m.in.: złoty, euro, dolar amerykański, frank szwajcarski – kusi deweloper.

Spółka deweloperska Hirny HD od kilku tygodni udziela swoim klientom kredytu na sfinansowanie wkładu własnego. Wysokość pożyczki to maksymalnie 30 proc. wartości mieszkania, a maksymalny okres spłaty sięga 50 lat. Kredyt udzielany jest we frankach szwajcarskich, wypłacany i spłacany w złotych. Przy wypłacie kapitału obowiązuje aktualny kurs kupna CHF ogłoszony przez NBP, a przy spłacie kapitału i odsetek – aktualny na dzień spłaty kurs sprzedaży CHF według NBP.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku