W środę, 14 maja br. Sąd Najwyższy podjął uchwałę ważną dla milionów właścicieli mieszkań w budynkach stojących na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. SN stwierdził, że roczna opłata z tytułu użytkowania wieczystego powinna być wypowiedziana w całości wszystkim współwłaścicielom lokalu.
Oznacza to, że informację powinni otrzymać np. wszyscy członkowie rodziny, którzy wspólnie odziedziczyli lokal, czy współwłaściciele podziemnego garażu traktowanego jako lokal użytkowy (sygn. akt: III CZP 19/14).
Jeden to nie wszyscy
SN rozpatrzył pytanie prawne Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Ten zajmował się sprawą podwyżki rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, którą otrzymała współwłaścicielka mieszkania od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (występującej w imieniu Skarbu Państwa). Zamiast 500 zł miała płacić 1745 zł. Zdaniem zainteresowanej wypowiedzenie było bezprawne, ponieważ dostała je wyłącznie ona. Tymczasem współwłaścicielami tego lokalu są również inne osoby. Mieszkanie wchodzi bowiem w skład masy spadkowej.
Samorządowe kolegium odwoławcze, do którego najpierw trafiła sprawa, uznało podwyżkę za bezpodstawną.
Agencja wniosła sprzeciw do sądu rejonowego. Twierdziła, że w dniu, w którym doszło do wręczenia pisma o podwyżce, nie był jeszcze ustalony krąg spadkobierców. Z tego powodu otrzymał je tylko jeden ze współwłaścicieli. Sąd rejonowy uznał podwyżkę za zasadną, ale ustalił ją w mniejszej wysokości. Od tego wyroku współwłaścicielka odwołała się do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. A ten nabrał wątpliwości prawnych. I zapytał Sąd Najwyższy, czy wypowiedzenie jednemu ze współwłaścicieli lokalu mieszkalnego opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu odnosi skutek w stosunku do pozostałych. Jeśli nie, to czy w takiej sytuacji opłata powinna być wypowiedziana każdemu ze współwłaścicieli w całej wysokości czy w części odpowiadającej jego udziałowi we współwłasności lokalu.