Nasz czytelnik jest właścicielem mieszkania w bloku, którym zarządza duża spółdzielnia mieszkaniowa. To do niej należy większość lokali w budynku. Wraz z mieszkaniem czytelnik wykupił współudział w użytkowaniu wieczystym gruntu, na którym stoi blok. Następnie zrzekł się członkostwa w spółdzielni. Niedawno spółdzielnia podjęła uchwałę, zgodnie z którą parkować przy bloku (na wyznaczonej przestrzeni parkingowej oddzielonej bramką od wjazdu na teren osiedla) mogą tylko osoby, które otrzymają odpowiedni identyfikator ze spółdzielni.
- Czy taka uchwała dotyczy także osób takich jak ja? Czy z jakichś powodów spółdzielnia może ograniczyć moje - wynikające z prawa do użytkowania wieczystego - prawo do parkowania na tym terenie? Czy też tego typu uchwały odnoszą się wyłącznie do członków spółdzielni, a ja mam prawo parkować i wjeżdżać na ten teren bez żadnych ograniczeń i identyfikatorów? Co powinienem w tej sprawie zrobić, jeśli spółdzielnia nie chce wydać mi identyfikatora, tłumacząc, że nie spełniam wymagań zawartych w uchwale? – pyta czytelnik.
Problem w tym, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych pozwala spółdzielni zarządzać nieruchomością dopóty, dopóki w bloku jest choćby jedno niewykupione przez lokatora mieszkanie albo dopóki większość właścicieli lokali w budynku (liczona według wielkości udziałów) podejmie uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków jak i zarządu nieruchomością wspólną zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali. W tym drugim przypadku właściciele lokali mają prawo powierzyć zarząd innemu niż spółdzielnia zarządcy. Właściciel mieszkania w bloku, w którym choćby jeden lokal należy do spółdzielni musi ponosić koszty jej działalności zarządczej, ale jednocześnie pozbawiony jest praw, które przysługują członkom spółdzielni. Np. prawa do podejmowania uchwał, a nawet biernego uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółdzielni, prawa wglądu w dokumenty spółdzielni.
Współużytkownicy wieczyści jak współwłaściciele
Odpowiedź na pytania czytelnika zależy od tego, czy przysługuje mu prawo do udziału w użytkowaniu wieczystym działki parkingowej. Tak będzie, jeśli grunt, na którym stoi blok i grunt pod parkingiem są jedną i tą samą nieruchomością. Po wykupie lokalu i udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu właściciel lokalu staje się bowiem współużytkownikiem wieczystym gruntu, takim samym jak spółdzielnia oraz właściciele innych lokali w budynku.
Zgodnie z kodeksem cywilnym użytkownik wieczysty może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób, ale w pewnych granicach (art. 233 kodeksu cywilnego). Określają je ustawy i zasady współżycia społecznego, a także postanowienia umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, którą użytkownicy wieczyści zawierają z właścicielem gruntu (gmina, Skarb Państwa). Problemy pojawiają się, gdy nieruchomość ma kilku użytkowników, a jeden jest wyraźnie silniejszy o innych, bo ma więcej udziałów. Tak jak w opisanym przypadku.