Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, o własności lokali oraz specustawy covidowej trafił do konsultacji publicznych w środę 12 marca 2025 roku.
– Zaprezentowany projekt nowelizacji budzi emocje w spółdzielniach mieszkaniowych. Wiele z nich już się ze mną w tej sprawie kontaktowało. Wątpliwości wywołuje chociażby przepis ograniczający udzielanie pełnomocnictw przez członków spółdzielni do najbliższej rodziny członka spółdzielni, osób we wspólnym pożyciu oraz adwokatów i radców prawnych. Z otrzymania pełnomocnictwa wykluczony został natomiast zaufany sąsiad lub znajomy – mówi radca prawny Dariusz Wociór, specjalizujący się w obsłudze prawnej spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Czytaj więcej
Zniknie przepis, który umożliwia organizowanie zdalnych walnych zgromadzeń w spółdzielniach, a członka spółdzielni w posiedzeniach "walnego" będą mogły reprezentować tylko osoby z najbliższej rodziny. Zmiany dobre, ale niepełne - komentują eksperci. Spółdzielcy na dniach złożą własny projekt w formie petycji.
Spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały przyjmować oświadczenia
W projekcie wskazano, że osoba bliska do udzielonego pełnomocnictwa będzie musiała pod groźbą odpowiedzialności karnej złożyć oświadczenie, w którym potwierdzi, że spełnia taki warunek.
– W związku z tym spółdzielnie mieszkaniowe będą musiały wprowadzić procedury przyjmowania takich oświadczeń. Z racji, że nowelizacja ustawy ma wejść w życie jeszcze przed majowymi zebraniami w spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnie obawiają się, czy zdążą z wprowadzeniem zmian przed walnymi zgromadzeniami. Ważne będzie zatem zorganizowanie dla spółdzielców szkoleń i konsultacji prawnych dotyczących tej kwestii – podkreśla mec. Wociór.