Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSK 795/13) rozstrzygnął wczoraj: zasada, że naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego: poprzez przywrócenie stanu poprzedniego bądź zapłatę odszkodowania, odnosi się też do kupna mieszkania z wadą.
Prawnicy są zgodni, że takie stanowisko SN jest korzystne dla nabywców mieszkań, a do sądów może trafić więcej takich spraw, bo wyrok nakazujący deweloperowi naprawę wad jest wygodniejszy dla właścicieli lokali, którzy nie mają np. pieniędzy na remont.
W tej sprawie Wojciech W. i Agnieszka K., właściciele dwóch nowych mieszkań, domagali się, by sąd zobowiązał dewelopera do wykonania napraw w garażu podziemnym. Jak ustalił biegły, wady w izolacji są przyczyną zalewania i zawilgocenia garaży, ich usunięcie przywróci im normalny standard, a wymaga to wydania ok. 100 tys. zł.
3 lata jest na skorzystanie z rękojmi za wady budynku, ale będzie przedłużony do pięciu
Wady po latach
Ponieważ upłynął termin z gwarancji, a właściciele nie mogli skorzystać z rękojmi, jako podstawę prawną roszczenia wskazali art. 471 kodeksu cywilnego, który mówi, że dłużnik ma naprawić szkodę wynikłą z nienależytego wykonania umowy, oraz art. 363 k.c., że jej naprawienie powinno nastąpić w formie wybranej przez poszkodowanego, tj. przez przywrócenie stanu poprzedniego bądź zapłatę odszkodowania.