Zgodnie z art. 8 ust. 1 updof przychody ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zgodnie z art. 8 ust. 3 zasada ta ma także zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jedno z nich.
Nie ulega wątpliwości, że między czytelnikami istnieje wspólność majątkowa. Nieruchomość kupiona przed zawarciem małżeństwa stanowi ich współwłasność w częściach ułamkowych, a z chwilą zawarcia małżeństwa nie przekształciła się we współwłasność łączną.
Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by tylko jeden małżonek zadeklarował opodatkowanie przychodów z tego najmu. Art. 8 ust. 3 updof nie stawia bowiem wymogu, aby rzecz wydzierżawiona lub oddana w najem była objęta wspólnością majątkową małżeńską. Konieczne jest jedynie istnienie wspólności ustawowej małżeńskiej między małżonkami, których ta rzecz jest własnością.
[i](interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 11 października 2005 r., I USB I-2/415-45/05)[/i]