Podatek może płacić jeden małżonek albo oboje

Gdy wynajmowana rzecz należy do wspólnego majątku małżonków, muszą oni podjąć jeszcze jedną – poza wyborem formy opodatkowania – decyzję: kto będzie rozliczał się z podatku dochodowego – oboje czy tylko jedno z nich

Publikacja: 11.01.2008 11:19

Zasadą jest, że oboje uzyskują wpływy z najmu i każdy z nich odrębnie powinien płacić podatek. Ustawy podatkowe mówią bowiem, że małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający dochody/przychody z najmu wspólnej rzeczy, powinni je podzielić między siebie i wykazać odrębnie do opodatkowania. Jeśli więc nie podejmą żadnych kroków, każdy z nich będzie podatnikiem z tytułu najmu wspólnej rzeczy.

[srodtytul]Wystarczy oświadczenie[/srodtytul]

Mogą jednak zdecydować, że całość wpływów z najmu będzie wykazywał jako swój dochód (przychód) tylko jeden małżonek. Jest to możliwe, gdy:

- istnieje między nimi wspólność majątkowa,

- złożą w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie (podpisane przez oboje) o opodatkowaniu całości dochodu (a w razie ryczałtu – przychodu) osiągniętego z najmu przez jedno z nich.

Oświadczenie to trzeba złożyć:

- najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym otrzymają pierwszy w roku podatkowym przychód z najmu – gdy małżonek ma płacić podatek według skali (a więc, jeśli uzyska przychód w styczniu – najpóźniej do 20 lutego),

- najpóźniej 20 stycznia (w 2008 r. – 21 stycznia), a jeśli rozpoczynają najem w trakcie roku – w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu – gdy małżonek ma płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

[srodtytul]Ważne jedynie przez rok[/srodtytul]

Jest ono ważne tylko przez rok podatkowy. Chcąc jednak dalej rozliczać się w ten sposób w roku następnym, należy je ponowić (w terminie do 20 stycznia – gdy najem jest opodatkowany ryczałtem, lub do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym małżonkowie uzyskali pierwszy w danym roku przychód z najmu – gdy jest płacony podatek według skali).

Oświadczenia o opodatkowaniu dochodów z najmu w całości przez jednego z małżonków nie trzeba natomiast składać po zawarciu każdej umowy najmu. Wystarczy to zrobić raz w roku. Jest ono ważne w stosunku do dochodów osiąganych ze wszystkich umów najmu bez względu na to, kiedy zostały zawarte.

Po złożeniu takiego oświadczenia nie jest możliwe rozliczanie części dochodów z najmu wspólnej rzeczy tylko przez jednego małżonka, a części przez oboje. Wybierając opodatkowanie całości dochodu przez jednego z małżonków, trzeba się do tego konsekwentnie stosować przy zapłacie zaliczek (lub ryczałtu) i składaniu zeznania rocznego. Chyba że w razie rozwodu bądź orzeczenia przez sąd separacji nastąpi w trakcie roku podział wspólnego majątku i przedmiot umowy przypadnie drugiemu z małżonków – na którym nie ciążył obowiązek zapłaty podatku.

[srodtytul]Tylko małżonkowie mają wybór[/srodtytul]

Wskazana tu możliwość wyboru, kto będzie płacił podatek od zysków z najmu, dotyczy wyłącznie małżonków. Inni współwłaściciele muszą dzielić dochody z najmu między siebie – proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku – i opodatkowywać odrębnie. Nawet jeśli między sobą umówią się co do innego sposobu rozliczenia, taka umowa będzie nieskuteczna wobec fiskusa. Potwierdzają to [b]wyjaśnienia Izby Skarbowej w Katowicach z 28 sierpnia 2006 r. (IPB2/4117-0011/06/3)[/b].

Istota współwłasności polega na tym, że dana rzecz należy niepodzielnie do wszystkich współwłaścicieli, a dochody z tytułu najmu współwłasności, jaką jest wynajmowane mieszkanie, opodatkowuje się osobno u każdego ze współwłaścicieli w stosunku do udziału we wspólnym majątku i na każdym ze współwłaścicieli z osobna ciąży obowiązek podatkowy.

Dlatego pomimo zawarcia wskazanego porozumienia wszyscy współwłaściciele są obowiązani w przypadku najmu współwłasności do opodatkowania tych przychodów adekwatnie do posiadanego udziału we współwłasności, w oparciu o dokumenty potwierdzające stosunki własnościowe pomiędzy współwłaścicielami. Zatem obowiązek podatkowy w przypadku przychodów z najmu powstanie zarówno po stronie małżonków, jak i po stronie syna. Przy czym małżonkowie, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, mogą całość dochodu osiągniętego z najmu opodatkować przez jednego z nich pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia ([b]decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 28 sierpnia 2006 r., IPB2/4117-0011/06/3[/b]).

Zasadą jest, że oboje uzyskują wpływy z najmu i każdy z nich odrębnie powinien płacić podatek. Ustawy podatkowe mówią bowiem, że małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający dochody/przychody z najmu wspólnej rzeczy, powinni je podzielić między siebie i wykazać odrębnie do opodatkowania. Jeśli więc nie podejmą żadnych kroków, każdy z nich będzie podatnikiem z tytułu najmu wspólnej rzeczy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku