Karta (EKUZ) uprawnia do świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas czasowego pobytu w innym państwie UE oraz w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie i Szwajcarii.
[srodtytul]Za co sami zapłacimy[/srodtytul]
Jest to jednak opieka zdrowotna tylko w placówkach i u lekarzy działających w powszechnym systemie ochrony zdrowia. Do szpitala, z wyjątkiem przypadków nagłych, można się dostać tylko ze skierowaniem. [b]Uwaga! EKUZ nie zapewnia bezpłatnego leczenia w placówkach prywatnych[/b]. Płaci się za to z własnej kieszeni, bez prawa do zwrotu wydatków. W większości krajów UE i tak zresztą trzeba dopłacać do niektórych świadczeń. Jest to tzw. udział własny pacjenta w kosztach leczenia. Mogą to być np. ryczałtowe opłaty za wizyty u lekarzy, za leki czy dopłaty do pobytu w szpitalu. W pełni odpłatne jest na ogół leczenie stomatologiczne. Ponieważ te kwestie są różnie uregulowane w różnych państwach, warto przed wyjazdem do konkretnego kraju zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami.
Warto także wykupić polisę ubezpieczeniową, z której mogą być pokryte koszty leczenia – do określonej wysokości – w różnych, nie tylko publicznych, placówkach oraz koszty transportu do kraju (NFZ ich nie zwraca).
[srodtytul]Na urlop z kartą[/srodtytul]