Postępowanie dyscyplinarne policjantów: czy nieodebranie przesyłki oznacza jej doręczenie

Orzeczenie dyscyplinarne zostało wysłane do funkcjonariusza pocztą. Drugie awizowanie przesyłki nastąpiło 18 października. Policjant nie odebrał go do 24 października i zostało ono odesłane do nadawcy. Czy można przyjąć, że pismo zostało prawidłowo doręczone?

Publikacja: 29.12.2015 02:00

Postępowanie dyscyplinarne policjantów: czy nieodebranie przesyłki oznacza jej doręczenie

Foto: www.sxc.hu

Nie.

Jak uznał bowiem WSA w Rzeszowie (II SA/Rz 122/13), do którego sprawa ta trafiła, przyjęcie przez organ, że kwestionowane przez odwołującego się orzeczenie zostało mu doręczone 24 października, a tym samym termin do wniesienia odwołania upłynął 31 października, nie jest prawidłowe. Przy takim ustaleniu nie uwzględniono bowiem podstawowej dla wszystkich procedur państwowych reguły wyrażonej w art. 123 k.p.k., zgodnie z którą do biegu terminu nie wlicza się dnia, od którego liczy się dany termin. Dlatego sąd przyznał rację funkcjonariuszowi, któremu odmówiono przyjęcia odwołania ze względu na przekroczenie terminu na jego wniesienie, uznając, że do biegu terminu nie należało wliczyć dnia powtórnego awizowania przesyłki, czyli 18 października. W rezultacie – zdaniem sądu – biorąc pod uwagę okoliczności faktyczne, doręczenie przesyłki mogłoby nastąpić 25 października.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty