Sądy wstrzymują się z orzekaniem w sprawie obniżonych emerytur byłych funkcjonariuszy

Dopóki Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnie o zgodności z konstytucją przepisów obniżających emerytury i renty byłych funkcjonariuszy, sądy mogą zawieszać postępowania – tak rozstrzyga część sądów apelacyjnych. Część jest innego zdania.

Aktualizacja: 17.11.2019 13:37 Publikacja: 17.11.2019 00:01

Sądy wstrzymują się z orzekaniem w sprawie obniżonych emerytur byłych funkcjonariuszy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Niektóre sądy decydują się na zawieszenie postępowania w sprawach dotyczących obniżonych emerytur byłych funkcjonariuszy służb. Ubezpieczeni kwestionują bowiem te same przepisy, o których konstytucyjność warszawski sąd okręgowy zapytał Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt P 4/18). Sędziowie chcą poczekać na to rozstrzygnięcie.

Byli funkcjonariusze składają jednak zażalenia na takie postanowienia. Zarzucają im naruszenie prawa procesowego, a dokładnie art. 177 § 1 pkt 31 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Ich zdaniem sądy nie powinny zawieszać postępowania, bo same są uprawnione do rozstrzygnięcia zgodności z konstytucją przepisu, na podstawie którego orzekają. W razie uznania, że przepis jest niezgodny z ustawą zasadniczą, powinny go pominąć przy rozstrzyganiu. Jednak sądy apelacyjne nie są jednomyślne w sprawie zażaleń. Niektóre przyznają rację sądom pierwszej instancji. Zgodnie z art. 177 § 1 pkt 3 1 k.p.c. sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym albo Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tak więc nie można czynić zarzutu sądowi orzekającemu, że w związku ze swoimi wątpliwościami, zawieszając postępowanie, uchybił przepisom prawa procesowego, czy też dopuścił się innych naruszeń, skutkujących brakiem merytorycznego rozpoznania sprawy. Od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym zależy rozstrzygnięcie w innych sprawach. Oczekiwanie jest więc zasadne. W ten sposób orzekł np. Sąd Apelacyjny w Szczecinie (III AUz 59/19).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego