Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek. „Quo vadis” w głośnej wersji live

Uroczysty niedzielny koncert w Warszawie był hołdem złożonym dwóm wielkim twórcom, jak i spotkaniem z trójką artystów, którzy rzadko śpiewają w Polsce.

Aktualizacja: 21.11.2016 05:20 Publikacja: 21.11.2016 05:10

Wieczór miał stanowić kulminację Roku Henryka Sienkiewicza i Roku Feliksa Nowowiejskiego. Jubileuszowe obchody połączyły bowiem w 2016 roku popularnego wciąż pisarza i nieco zapomnianego kompozytora, który bynajmniej nie chciał korzystać ze sławy Sienkiewicza, choć w 1907 roku napisał „Quo vadis” na kanwie jego wyróżnionej Noblem powieści. Za życia Feliks Nowowiejski cieszył się bowiem uznaniem, także zagranicą.

Muzyczne „Quo vadis” – nazywane oratorium  lub scenami dramatycznymi – z powieścią związane jest w sposób luźny: postaciami Ligii oraz św. Piotra, który uchodząc z Rzymu spotyka Chrystusa i zadaje mu pytanie: „Quo vadis, Domine?”. Reszta to kreślone z rozmachem sceny Rzymu podpalonego przez Nerona, gniewnego tłumu na Forum Romanum, chrześcijan modlących się w katakumbach. Całość wieńczy symboliczny finał w ruinach Coloseum.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Kultura
Nowa instytucja kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej
Kultura
Noc Muzeów, czyli spacer do przeszłości i przyszłości
Kultura
Rząd: Prawo twórców do tantiem w sieci niezbywalne. Co na to Netflix i Spotify?
Kultura
Teatr Dramatyczny i Stary do obsadzenia. Niedługo poznamy nazwiska dyrektorów
Kultura
Była dyrektor Zachęty, Hanna Wróblewska, zastępuje Bartłomieja Sienkiewicza