Nowa instytucja kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej

Instytut rozpoczął działalność 15 maja. Na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora Instytutu została powołana dr Anna Wotlińska.

Publikacja: 17.05.2024 11:06

Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o utworzeniu Instytutu jest odpowiedzią na ocz

Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o utworzeniu Instytutu jest odpowiedzią na oczekiwania wielu środowisk

Foto: PAP/Albert Zawada

Decyzja MKiDN o utworzeniu Instytutu jest odpowiedzią na oczekiwania wielu środowisk, zarówno naukowych, zajmujących się badaniem odmian językowych występujących na terenie Rzeczypospolitej, jak i społecznych, posługujących się różnymi odmianami językowymi w praktyce.

Zadania Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej

Głównym zadaniem Instytutu jest popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski, szczególnie w zakresie języków i odmian językowych używanych współcześnie na terytorium Polski. Dokumentowanie naszego dziedzictwa językowego, funkcjonujących wielojęzyczności oraz ochrona praw językowych. W efekcie działalności Instytutu powstaną rekomendacje dla polityki językowej na poziomie krajowym i europejskim.

Czytaj więcej

Rada Języka Polskiego ogłasza rewolucję. Nazwy mieszkańców miast wielką literą. Są też inne, ważne zmiany

Dr Annę Wotlińską na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej powołała 15 maja minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Anna Wotlińska jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW i podjęła w nim pracę wykładowcy. Następnie wykładała na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W latach 2001-2020 pracowała w Departamencie Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Była również zatrudniona w Ministerstwie Funduszy i Polityki Rozwoju oraz Ministerstwie Edukacji i Nauki. Instytutem Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej będzie kierować do czasu wyłonienia dyrektora w drodze konkursu.

Językowe dziedzictwo

Instytut powołany został na mocy zarządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza (Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 25 kwietnia 2024 roku w sprawie utworzenia państwowej instytucji kultury – Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej, Dz. U. MKiDN 2024, poz. 49).

W cytowanej w komunikacie MKIDN wypowiedzi ministra Bartłomieja Sienkiewicza towarzyszącej podpisaniu tego dokumentu czytamy: „Powinniśmy być dumni z naszych korzeni i tradycji, które nas ukształtowały. Język naszych babć i dziadków to olbrzymia wartość, którą należy pielęgnować. – Gwary i używane współcześnie odmiany językowe to nasze dziedzictwo. Chcemy, żeby regionalne języki były widoczne i widzialne w społeczeństwie. Zależy nam, by były żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom.”

Instytut będzie realizował swoje zadania m.in. poprzez własne programy, w tym stypendialne i dotacyjne; opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych i dydaktycznych; prowadzenie działań́ związanych z cyfryzacją, digitalizacją i udostępnianiem materiałów dotyczących różnorodności językowej Polski, poprzez utworzenie i utrzymanie repozytorium języków i odmian językowych.

Decyzja MKiDN o utworzeniu Instytutu jest odpowiedzią na oczekiwania wielu środowisk, zarówno naukowych, zajmujących się badaniem odmian językowych występujących na terenie Rzeczypospolitej, jak i społecznych, posługujących się różnymi odmianami językowymi w praktyce.

Zadania Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Joanna Warsza kuratorką Hamburga. Polka w Berlinie zagrała sztuką z Euro 2024
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Kultura
Instytut im. Narutowicza zastąpi Instytut im. Dmowskiego i Paderewskiego
Kultura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza program otwarcia nowej siedziby
Kultura
Wystawa w MHP: „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”
Kultura
Wakacje z festiwalem Wschód Kultury. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe i teatralne
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży