Tylko PGE Turów bez porażki w ekstraklasie

Po czterech kolejkach spotkań w Tauron Basket Lidze bez porażki pozostaje tylko PGE Turów Zgorzelec, a jedynym zespołem bez zwycięstwa jest Śląsk Wrocław.

Publikacja: 20.10.2011 00:52

Wicemistrzowie Polski ze Zgorzelca utrzymali miano niepokonanych, wygrywając we wtorek 80:73 w Zielonej Górze z Zastalem, który do tego spotkania też nie przegrał w lidze. W wyrównanym zespole trenera Jacka Winnickiego czterech zawodników zdobyło ponad 10 pkt, a o zwycięstwie przesądził Michał Gabiński, który w ostatniej kwarcie zdobył 7 ze swoich 9 punktów, trafiając między innymi zza linii 6,75 m.

W środę szanse na zachowanie zerowego bilansu po stronie porażek miała drużyna Energi Czarnych Słupsk, ałe po zaciętym spotkaniu uległa Anwilowi Włocławek 72:81. Losy meczu ważyły się do ostatnich minut, ale w końcówce więcej atutów miała drużyna z Włocławka, która zresztą prowadziła przez większość spotkania. Do zwycięstwa poprowadził ją duet: rozgrywający Krzysztof Szubarga - środkowy Corsley Edwards. Pierwszy miał 18 pkt, 4 zbiórki i 3 asysty, a Amerykanin uzyskał 19 pkt i miał 8 zbiórek. W czwartej kwarcie gospodarze musieli sobie radzić bez rozgrywającego Stanleya Burrella. Został on ukarany dwukrotnie za niesportowy faul i musiał opuścić plac gry.

Drugie zwycięstwo z rzędu, w dodatku na wyjeździe, odniósł beniaminek AZS Politechnika Warszawska, grający w komplecie polskim składem. Po dwóch porażkach na inaugurację młoda drużyny trenera Mladena Starcevicia szybko nauczyła się wygrywać pełne nerwowych sytuacji końcówki. W środę pokonała w Kołobrzegu po emocjonującym meczu i dogrywce Kotwicę 97:87, dyktując warunki w doliczonym czasie gry (13:3). Największy udział w sukcesie mieli Piotr Pamuła - 26 pkt, Michał Nowakowski - 25 oraz Łukasz Wilczek, który już drugi raz w tym sezonie miał 11 asyst i wspólnie z reprezentantem kraju Łukaszem Koszarkiem (Trefl Sopot) jest liderem klasyfikacji najlepiej podających - średnia 8,0.

Pierwsze wygrane w sezonie odnotowały w środę Polpharma Starogard Gd. (81:76 z ŁKS Łódź) oraz PBG Basket Poznań (84:72 z Siarką Jezioro Tarnobrzeg 84:72). W Starogardzie Gdańskim trener Zoran Sretenović nie dopuścił do sytuacji z poprzedniego sezonu, kiedy to drużyna przegrała cztery pierwsze mecze w lidze i został zwolniony jego poprzednik Paweł Turkiewicz. Teraz licznik porażek zatrzymał się na trzech. Wystarczyło zrezygnować z usług ...pierwszego rozgrywającego Ivana Koljevicia z Czarnogóra. Bez niego drużyna wygrała. Ten sam zawodnik w poprzednim sezonie grał w Turowie Zgorzelec, ale opuścił zespół w decydującej fazie play-off.

Bez wygranej w Tauron Basket Lidze pozostaje jedynie najbardziej utytułowany klub koszykarski w Polsce Śląsk Wrocław, który w Hali Stulecia przegrał z AZS Koszalin 76:85. „Brakuje nam energii w grze”, mówi serbski trener Śląska Miodrag Rajković.

4. kolejka

Środa

• Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek 72:81 (12:25, 26:17, 22:17, 12:22).

Energa Czarni: D. Hinson 25, M. Cesnauskis 12, D. Weaver 12, S. Burrell 10, S. Morrison 6, P. Leończyk 4, Z. Białek 3, K. Roszyk 0, P. Kikowski 0.

Anwil: C. Edwards 19, K. Szubarga 18, J. Allen 15, D. Berisha 11, S. Hajrić 11, N. Lewis 7, M. Nowakowski 0, B. Wołoszyn 0, Ł. Majewski 0, W. Glabas 0.

• Kotwica Kołobrzeg - AZS Politechnika Warszawska 87:97 po dogrywce (18:18, 18:21, 24:18, 24:27, 3:13).

Kotwica: O. Brandwein 17, R. Holmes 17, M. Kwiatkowski 12, Ł. Wichniarz 11, J. Sapp 9, D. Harris 9, Ł. Diduszko 8, S. Rduch 2, M. Djurić 2.

AZS Politechnika: P. Pamuła 26, M. Nowakowski 25, M. Kolowca 10, L. Karwowski 9, M. Michalak 7, J. Mokros 6, P. Pełka 4, M. Popiołek 4, M. Ponitka 4, Ł. Wilczek 2.

• Polpharma Starogard Gd. - ŁKS Łódź 81:76 (21:19, 26:13, 16:29, 18:15).

Polpharma: T. Weeden 23, B. Gilmore 15, G. Arabas 9, J. Simmons 9, M. Hicks 7, D.Wall 7, P. Dąbrowski 5, T. Śnieg 4, A. Metelski 2.

ŁKS: K. Archibeque 27, J. Mallett 12, B.J. Holmes 12, K. Sulima 11, D. Kalinowski 8, J. Dłuski 4, P. Trepka 2, B. Szczepaniak 0, F. Kenig 0.

• PBG Basket Poznań - Siarka Jezioro Tarnobrzeg 84:72 (20:18, 24:18, 16:14, 24:22).

PBG Basket: Ż. Comagic 18, D. Kulig 17, D. Micić 13, A. Lichodzijewski 12, J. Parzeński 12, T. Smorawiński 7, J. Sulowski 5, F. Szydłowski 0, K. Martuzalski 0.

Siarka: W. Barycz 18, L. Corbett 15, M. Piechowicz 11, J. Miller 10, N. Doaks 9, T.J. Tiller 7, M. Rabka 2, R. Walski 0.