Nie będziemy mogli brać zbyt dużych kredytów. UE wprowadza nowe prawo

Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę w sprawie kredytów konsumenckich (CCD). Nowe przepisy mają chronić konsumentów przed zaciąganiem zbyt dużych długów.

Publikacja: 13.09.2023 11:03

Nie będziemy mogli brać zbyt dużych kredytów. UE wprowadza nowe prawo

Foto: Adobe Stock

mat

Nowa dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich (CCD) obejmie umowy do 100 tys. euro. Przepisy zostały przyjęte przez Parlament Europejski 608 głosami za, przy 8 głosach przeciw i 15 wstrzymujących się.

Ocena wiarygodności kredytowej

Co się zmieni? Po pierwsze, w myśl dyrektywy państwa członkowskie Unii Europejskiej będą wymagać od kredytodawcy, aby przed zawarciem umowy o kredyt dokonał dokładnej oceny zdolności kredytowej konsumenta, w interesie konsumenta i w celu zapobiegania nieodpowiedzialnym praktykom kredytowym i nadmiernemu zadłużeniu. Ocena powinna weryfikować zdolność konsumenta do wywiązania się ze swoich zobowiązań.

W przepisach znalazł się też środek, który ma ochronić osoby, które przeżyły raka, ubiegające się o kredyt, dla którego wymagane jest ubezpieczenie, zgodnie z którym mają one "prawo do bycia zapomnianym" po upływie odpowiedniego okresu czasu, tak aby ich poprzednia choroba nie miała wpływu na stawki ubezpieczeniowe.

Z kolei pozabankowi kredytodawcy i pośrednicy kredytowi (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw i MŚP) będą podlegać procesowi dopuszczenia oraz rejestracji i nadzorowi ze strony niezależnych organów krajowych.

Odstąpienie od umowy kredytu w 14 dni bez podania przyczyny

W myśl dyrektywy reklamy kredytów powinny zawsze zawierać jasne i wyraźne ostrzeżenie, że pożyczanie pieniędzy kosztuje. Posłom udało się również włączyć środki, takie jak limity opłat, aby zapobiec nadużyciom i zapewnić, że konsumenci nie będą mogli być obciążani nadmiernymi stopami procentowymi, rocznymi stopami procentowymi lub opłatami za pożyczki lub całkowity koszt kredytu.

"W związku z tym, że kredyty w rachunku bieżącym i kredyty ponad miarę stają się coraz bardziej powszechnymi i drogimi formami kredytowania, te produkty finansowe będą regulowane w celu zwiększenia ochrony konsumentów i uniknięcia nadmiernego zadłużenia" - czytamy w komunikacie.

Dyrektywa przewiduje również, że państwa członkowskie będą musiały zapewnić konsumentom prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Konsumenci będą mieli prawo do wcześniejszej spłaty i obniżenia całkowitego kosztu kredytu, a informacje udzielane przed zawarciem umowy powinny jasno określać sposób obliczania kwoty rekompensaty.

Dyrektywy wchodzą w życie 20 dnia po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 2 lata na przyjęcie niezbędnych przepisów ustawowych i administracyjnych oraz 3 lata na ich zastosowanie.

Czytaj więcej

Dyrektywa Komisji Europejskiej - jakie zmiany w kredytach konsumenckich

Nowa dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich (CCD) obejmie umowy do 100 tys. euro. Przepisy zostały przyjęte przez Parlament Europejski 608 głosami za, przy 8 głosach przeciw i 15 wstrzymujących się.

Ocena wiarygodności kredytowej

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niepełnosprawni
Tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Ważny termin mija we wrześniu
Sądy i trybunały
Iustitia będzie bronić neosędziów? Ważne słowa sędziego Igora Tulei
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę. Donald Tusk zmienia swoją decyzję
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Sądy i trybunały
Plan Adama Bodnara na tzw. neosędziów. Prawnicy komentują
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.