Firmy muszą zwiększyć ochronę przed przemocą w pracy

Polskie prawo odbiega od standardów wyznaczonych przez konwencję MOP dotyczącą eliminacji przemocy i molestowania w pracy. Pracodawcy powinni dostosować do niej swoje regulacje, nie czekając na jej ratyfikację.

Publikacja: 29.09.2021 14:46

Firmy muszą zwiększyć ochronę przed przemocą w pracy

Foto: AdobeStock

25 czerwca 2021 r. weszła w życie konwencja nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotycząca eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy. Jej zasadniczym celem jest podjęcie globalnej walki z agresywnymi zachowaniami w pracy, których ofiarami mogą paść zarówno pracownicy, jak i inne osoby wykonujące pracę, w tym praktykanci, wolontariusze czy osoby zatrudnione w elastycznych formach zatrudnienia.

Rozwiązania zaproponowane w konwencji są efektem kilkudziesięciu lat badań nad problemem przemocy i molestowania. Odzwierciedlają najlepsze praktyki przeciwdziałania przemocy w pracy przyjęte przez ustawodawców na całym świecie.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP