Unijne dotacje i pożyczki z programów operacyjnych to nie jedyne dostępne formy pomocy dla firm z sektora MŚP, finansowane ze środków europejskich.
Więcej kredytów z EBI
Mikro-, małe i średnie firmy mogą też sięgnąć po pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), w formie preferencyjnych kredytów i leasingu i to nie wprost z EBI, a znacznie łatwiej, bo za pośrednictwem 16 pośredników finansowych (banków komercyjnych i instytucji leasingowych), wśród których jest m.in. BNP Paribas Bank Polska, a które podpisały odpowiednie umowy z EBI.
EBI udostępnia środki finansowe największym bankom i instytucjom leasingowym w Polsce, a następnie te udzielają kredytów małym i średnim firmom. EBI współfinansuje projekty realizowane przez firmy z sektora MŚP głównie w sektorach przemysłu i usług, ale także mające na celu ochronę środowiska i oszczędzanie energii. Tylko w ubiegłym roku EBI udzielił w Polsce kredytów pośrednich o wartości 658 mln euro (15 proc. wszystkich kredytów EBI dla Polski w 2012 r.), zawierając umowy z 11 pośrednikami, w tym np. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
– EBI pozostaje stale zaangażowany we wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, ze względu na ich kluczową rolę dotyczącą rozwoju, zatrudnienia i innowacji w gospodarce Unii Europejskiej – mówi „Rz" Anton Rop, wiceprezes EBI. – W przypadku polskich firm z sektora MŚP nasza współpraca z pośrednikami finansowymi jest na pewno korzystna, bo skutkuje bardziej korzystnymi warunkami finansowymi – dodaje.
Tak jest np. w BNP Paribas, gdzie oprocentowanie pomniejszone jest o tzw. premię EBI (wartość, która odzwierciedla niższy koszt finansowania, wynikający ze współpracy z EBI). Z danych EBI, do których dotarła „Rz", wynika, że coraz więcej polskich firm sięga po kredyty z tego banku. W 2010 roku były to 5 362 przedsiębiorstwa, w 2011 r. było ich już 11 538, a w roku ubiegłym aż 18 708.