Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na nowych zasadach

Dzięki nowym przepisom, które wejdą w życie w 2025 r., odbiorcy końcowi uzyskają prawo do technicznej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godzin.

Publikacja: 27.10.2023 05:00

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na nowych zasadach

Foto: Adobe Stock

Unia Europejska już od wielu lat tworzy regulacje prawne, które mają zachęcić odbiorców końcowych do wzięcia odpowiedzialności za transformację energetyczną. Świadomi i dobrze poinformowani odbiorcy są ważnym elementem budowania konkurencyjnego rynku energii elektrycznej, a dzięki mechanizmom aktywizującym, w tym możliwości wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, mogą oni efektywniej zarządzać kosztami konsumpcji i rzeczywiście wpływać na kształt rynku. Dążenie do decentralizacji produkcji energii elektrycznej wymaga przewartościowania ról uczestników rynku, a odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej są zmiany prawne – proponowane wpierw na poziomie prawa unijnego, a następnie transponowane do prawa krajowego. Wiele istotnych rozwiązań w obszarze zmian sprzedawcy energii elektrycznej zawarto w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE. Niedawno polski parlament uchwalił kilka nowelizacji ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, które implementując regulacje dyrektywy, zasadniczo przeorganizują procesy związane ze zmianą sprzedawcy energii elektrycznej.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Amerykański prawnik o zakazie krzyży: Trzaskowski nie rozumie czym jest neutralność
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
Problem prokuratury SN rozstrzygnie we wrześniu. Chodzi o Dariusza Barskiego
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję