Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na nowych zasadach

Dzięki nowym przepisom, które wejdą w życie w 2025 r., odbiorcy końcowi uzyskają prawo do technicznej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w ciągu 24 godzin.

Publikacja: 27.10.2023 05:00

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej na nowych zasadach

Foto: Adobe Stock

Unia Europejska już od wielu lat tworzy regulacje prawne, które mają zachęcić odbiorców końcowych do wzięcia odpowiedzialności za transformację energetyczną. Świadomi i dobrze poinformowani odbiorcy są ważnym elementem budowania konkurencyjnego rynku energii elektrycznej, a dzięki mechanizmom aktywizującym, w tym możliwości wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, mogą oni efektywniej zarządzać kosztami konsumpcji i rzeczywiście wpływać na kształt rynku. Dążenie do decentralizacji produkcji energii elektrycznej wymaga przewartościowania ról uczestników rynku, a odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej są zmiany prawne – proponowane wpierw na poziomie prawa unijnego, a następnie transponowane do prawa krajowego. Wiele istotnych rozwiązań w obszarze zmian sprzedawcy energii elektrycznej zawarto w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE. Niedawno polski parlament uchwalił kilka nowelizacji ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, które implementując regulacje dyrektywy, zasadniczo przeorganizują procesy związane ze zmianą sprzedawcy energii elektrycznej.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?