Przedsiębiorca odpowie za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Nałożenie korekty finansowej i wydanie decyzji o zwrocie całości albo części dofinansowania to nie jedyne możliwe konsekwencje stwierdzenia nieprawidłowości przy realizacji projektu unijnego. W niektórych sytuacjach, beneficjenci środków europejskich mogą również odpowiadać przed rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych.

Publikacja: 25.11.2021 14:14

Przedsiębiorca odpowie za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Foto: Adobe Stock

Środki z dofinansowania przyznane przez właściwe instytucje na realizację projektów unijnych nie tracą swojego publicznego charakteru nawet wówczas, gdy zostały już przekazane na prywatne rachunki bankowe beneficjentów. Z tego też względu, w myśl przepisów ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: u.d.f.p.), odpowiedzialności przewidzianej w tej ustawie podlegają nie tylko przedstawiciele instytucji uczestniczących w systemie wdrażania funduszy unijnych, ale również beneficjenci – w tym przedsiębiorcy.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty