Samolot lecący z paryskiego lotniska CDG uprzedził wieżę kontroli lotów w Stambule, że nie udało się otworzyć przedniej goleni podwozia i wylądował na pasie zgodnie ze wskazówkami podawanymi z wieży — poinformował turecki resort transportu. Nie podano przyczyny defektu.

Lotniskowe ekipy ratownicze i straż pożarna poczyniły odpowiednie przygotowania przed lądowaniem, nikt nie odniósł obrażeń — dodano w komunikacie.

Czytaj więcej

Nowe śledztwo w Boeingu. Dotyczy rzetelności inspekcji

Boeing wylądował awaryjne. Iskry i dym spod samolotu

Pas, na którym doszło do awaryjnego lądowania, na krótko zamknięto dla ruchu lotniczego, inne pasy funkcjonowały bez zakłóceń — poinformował operator lotniska IGA. Na nagraniu filmowym uzyskanym przez Reutera widać iskry i dym wydobywający się spod przedniej części samolotu, która szorowała po pasie, wcześniej pokrytym ognioodporną pianą.

Od czasu wyssania zaślepki drzwi awaryjnych podczas lotu w samolocie B737 MAX w styczniu 2024 roku, Boeing jest pod zwiększoną obserwacją organów nadzoru i pod presją linii lotniczych oraz przewoźników. Trwają już śledztwa w różnych sprawach, a koncern postanowił wymienić najważniejszych szefów.