Jak pokazują badania, aż 60% Polaków uważa, że dyskryminacja w naszym kraju jest powszechna. Ponad 80% ankietowanych nie chciałoby mieć szefa geja/lesbijki, a jeszcze więcej deklaruje, że nie życzyłoby sobie, by ich dzieci umawiały się z osobą tej samej płci.
Organizacja Human Rights Watch, stojąca na straży praw człowieka, w 2012 roku przygotowała kolejny raport dotyczący sytuacji na świecie. Zestawienie objęło 90 krajów, którym organizacja wytyka szereg błędów. Według Human Rights Watch, jednym z większych przewinień Polski jest wciąż problem ochrony przed wysokim poziomem nietolerancji dla odmienności seksualnej i niepełnosprawności. Obok Polski, do krajów UE mających problemy z przestrzeganiem praw człowieka organizacja zaliczyła również Francję, Niemcy, Grecję, Włochy, Maltę, Holandię, Hiszpanię i Wielką Brytanię.
Problemem od strony prawnej postanowiła zająć się Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, organizując konferencję: „Inność, Tolerancja, Uprzedzenia", która odbędzie się 12 kwietnia br. w Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego w Warszawie.
Prelegenci omówią m.in. kwestię mowy nienawiści od strony psychologicznej, uprzedzeń wobec cudzoziemców w Polsce – w tym także sprawę romską. Poruszany będzie też temat „tęczowych rodzin" i ich sytuacji w sądach polskich, a także problem dyskryminacji ze względu na wiek. Uczestnicy konferencji zastanawiać się będą również nad skutecznymi sposobami walki z uprzedzeniami i nietolerancją.
Konferencja skierowana jest zarówno do praktyków, jak i teoretyków w tej dziedzinie. Prelekcje poprowadzą autorytety świata praktyki i nauki, m.in. prof. dr hab. Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego RP w stanie spoczynku, Justyna Chrzanowska, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz dr Witold Klaus, prezes Zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.