Krajowa Sieć Kardiologiczna. Nadzieja na przełom w kardiologii

Po programie KOS-Zawał nową jakość w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych ma przynieść Krajowa Sieć Kardiologiczna. Co zrobić, by tak się stało?

Publikacja: 29.06.2023 03:00

W panelu moderowanym przez Aleksandrę Kurowską (prezes zarządu, Cowzdrowiu.pl) wzięli udział (od lew

W panelu moderowanym przez Aleksandrę Kurowską (prezes zarządu, Cowzdrowiu.pl) wzięli udział (od lewej): Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, Narodowy Instytut Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego; Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia; Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, oraz Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Foto: Materiały Prasowe

Materiał powstał we współpracy z Novartis Poland

Z jednej strony duże sukcesy w kardiologii interwencyjnej, z drugiej – potężne wyzwania dotyczące profilaktyki i długoletniej opieki nad pacjentami po incydencie kardiologicznym. Taki obraz zarysowali uczestnicy panelu „Choroby serca – niewidzialne epidemia XXI wieku”, który odbył się w ramach I Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie w Wielkopolsce.

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przedstawił niepokojący obraz sytuacji: – Choroby serca i układu krążenia są numerem jeden, jeżeli chodzi o przyczyny zgonów w Polsce. Z projekcji jasno wynika, że tak będzie przez najbliższą dekadę, a może i dłużej. Niestety, liczba zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych wzrosła, chociaż w ostatnich latach spadała. Niewydolność serca to w przypadku pacjentów po 65. roku życia główna przyczyna hospitalizacji w naszym kraju – mówił.

Czytaj więcej

Polska nefrologia w punkcie zwrotnym

Zdaniem prof. Ponikowskiego w Polsce bardzo dobrze działa leczenie interwencyjne. – Program KOS-Zawał to wielki sukces – zauważył. – Świadczy o nim chociażby to, że coraz więcej ośrodków chce się przyłączyć do tego programu.

Odpowiedzią na niekorzystne wskaźniki dotyczące pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi ma być Krajowa Sieć Kardiologiczna. W tej chwili w siedmiu województwach trwa jej pilotaż. – Przed nami dziesięć lat ciężkiej pracy – deklarował prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. – Po pandemii dług kardiologiczny jest na tyle duży, że nie wolno czekać. Chcemy objąć opieką wszystkich pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi – zapowiadał.

Jak skrócić kolejki?

Zdaniem prof. Hryniewieckiego program KSK będzie zawierał wiele rewolucyjnych elementów, jeżeli chodzi o system ochrony zdrowia. – Kardiolog stanie się konsultantem, jego kompetencje są na tyle unikalne, że nie powinien sprawować stałej opieki nad pacjentami. To zadanie dla lekarzy rodzinnych – mówił. – Chcemy skrócić kolejki do kardiologa do miesiąca. KSK zakłada intensywne wykorzystanie ambulatoriów przyszpitalnych i bezlimitowy dostęp do świadczeń takich jak na przykład ablacja i elektroterapia. Mam nadzieję, że w przyszłym roku system będzie dostępny dla lekarzy z całej Polski – mówił prof. Hryniewiecki.

Czytaj więcej

Prof. Robert J. Gil: Przełom w kardiologii przyniosły lata 90.

– To niezwykle ambitny, bardzo rozległy program – potwierdził prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zwrócił uwagę, że przygotowywane w ramach narodowej sieci chorób układu krążenia standardy postępowania jako jedne z pierwszych będą dotyczyły zaburzeń gospodarki lipidowej, jednego z głównych czynników ryzyka w chorobach serca. – Będzie określał minima terapeutyczne, które chcemy, żeby stały się powszechne – zauważył profesor.

Jak przypomniał, cel terapeutyczny jest zupełnie inny w tej chwili niż w momencie, w którym powstawał. – Kiedyś chcieliśmy, żeby poziom cholesterolu LDL po zawale wynosił 70 mg, teraz nie więcej niż 55, a w pewnej grupie chorych nawet poniżej 40. Tutaj trzymamy się zasady: im niżej, tym lepiej przy leczeniu zaburzeń gospodarki lipidowej. Wiemy, że obniżając cholesterol poniżej 50 mg, powodujemy zmniejszenie powierzchni blaszki miażdżycowej, lecz przede wszystkim powodujemy, że pokrywa się ona bardzo gruba czapką i jest mniej podatna na pękanie i występowanie nowych epizodów sercowo-naczyniowych – dodał prof. Mitkowski. Jego zdaniem warto się zastanowić nad pilotażem kolejnego programu: KOS-Zawał Plus, z bardzo intensywną interwencją w celu obniżania poziomu cholesterolu LDL u pacjentów.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska deklarował wsparcie ze strony resortu dla budowy sieci kardiologicznej: – Uznaliśmy, że może pójdziemy podobną drogą co onkologia i stworzymy sieć kardiologiczną. Za chwilę chciałbym dołączyć do niej pozostałe województwa. W części naszego kraju pilotaż sieci kardiologicznej działa, efekty są dość dobre. Jednak jeżeli nie będziemy mieli fundamentu w postaci lekarza POZ, to inwestowanie ogromnych pieniędzy w specjalistów nie przyniesie takiego efektu, jakbyśmy chcieli. Ta filozofia bliskiej współpracy lekarza kardiologa i lekarzy rodzinnych daje efekty – dodał minister.

Profilaktyka przede wszystkim

Jednak żeby starania przedstawicieli systemu ochrony zdrowia przyniosły odpowiedni efekt, potrzebne są skuteczne i szeroko zakrojone działania profilaktyczne. – Widzę konieczność stałej, globalnej kampanii wskazującej na czynniki ryzyka – apelował prof. Ponikowski. – Czynniki ryzyka nie bolą. Jak już zaczynają boleć, to znaczy że choroba jest bardzo zaawansowana. Martwi mnie również relatywizacja czynników ryzyka. Badania wiecznie odkładamy na później, podobnie jak na przykład rozpoczęcie diety – zauważył prof. Mitkowski.

Prof. Hryniewiecki widzi jednak szanse związane z wdrożeniem KSK: – Tam właśnie główny akcent jest położony na profilaktykę i prewencję. To przecież niesłychanie istotne, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, które, jak wiadomo, teraz jest wysokie – zakończył.

PL2306260212

Materiał powstał we współpracy z Novartis Poland

Materiał powstał we współpracy z Novartis Poland

Z jednej strony duże sukcesy w kardiologii interwencyjnej, z drugiej – potężne wyzwania dotyczące profilaktyki i długoletniej opieki nad pacjentami po incydencie kardiologicznym. Taki obraz zarysowali uczestnicy panelu „Choroby serca – niewidzialne epidemia XXI wieku”, który odbył się w ramach I Forum Ochrony Zdrowia w Wąsowie w Wielkopolsce.

Pozostało 93% artykułu
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił