Przenoszone numery komplikują życie śledczym

Pojawienie się nowych operatorów oraz możliwości przenoszenia numeru do innej sieci sprawił, że identyfikacja abonenta zajmuje prokuratorom nawet kilka miesięcy

Publikacja: 24.11.2008 07:15

Przenoszone numery komplikują życie śledczym

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Dotarcie do billingu jest często jedynym sposobem na zebranie niezbędnych dowodów, np. ustalenie abonenta czy identyfikację numeru telefonu. Nie da się tego zrobić bez dobrej współpracy z operatorami. Z tą zaś bywa różnie. Prokuratorzy narzekają. Operatorzy tymczasem twierdzą, że działają najszybciej, jak mogą.

[srodtytul]Długa procedura[/srodtytul]

Śledczy swoje starania o uzyskanie niezbędnych informacji rozpoczynają od zwolnienia operatora z obowiązku zachowania tajemnicy. To posunięcie niezbędne, by operator mógł udostępnić jakiekolwiek dane.

– Rzeczywiście trwa to długo, czasami nawet bardzo długo. Występujemy z wnioskiem, zwalniamy z tajemnicy, potem tygodniami, a często i miesiącami czekamy na billingi – mówi „Rz” Cezary Kiszka z Prokuratury Rejonowej w Busku-Zdroju.

Efekt? Zablokowane sprawy czekają na półkach.

Problem występuje zarówno w sprawach dużych, jak i mniejszych. W tych pierwszych blokuje on możliwość zbierania kolejnych dowodów, dotarcia do

świadków. W mniejszych, np. o groźby karalne kierowane telefonicznie, w praktyce uniemożliwia ich zakończenie. Tutaj dobra współpraca z operatorem prowadzi do szybkiego finału. Jeżeli jej nie ma, sprawa leży.

– Przekazujemy prokuratorom informacje w najkrótszym terminie, jak to tylko możliwe – odpowiada lakonicznie „Rz” Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, rzecznik prasowy sieci Plus. I to jedyna odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od operatorów.

[wyimek]100 zł może kosztować prokuratorów informacja od operatora[/wyimek]

Faktem jest, że [b]udzielanie informacji organom ścigania obwarowane jest specjalną procedurą.[/b] Nie wystarczy decyzja jednego pracownika, by interesujące prokuratora informacje znalazły się na biurku. – Robimy to w trosce o prywatność klientów – zapewniono nas w Erze GSM.

[srodtytul]W poszukiwaniu abonenta[/srodtytul]

To niejedyny problem na linii organy ścigania – operatorzy. Rok temu na rynku pojawiła się możliwość przechodzenia ze starym numerem telefonu do nowego operatora. Dla przeciętnego Kowalskiego to rzecz wygodna, dla organów ścigania – utrudnienie. W takiej sytuacji dotarcie do potrzebnych informacji trwa znacznie dłużej.

[b]– Aby mieć całą historię rachunku, prokurator musi czasem wystąpić do kilku operatorów.[/b] To znacznie wydłuża postępowanie – potwierdza prokurator Małgorzata Wojciechowicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Zdarza się to coraz częściej. Podejrzany, chcąc zmylić organy ścigania, często zmienia operatorów, czasem posługuje się też telefonami na kartę typu pre-paid, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

[srodtytul]Do wszystkich naraz[/srodtytul]

Czy jest sposób, by temu zaradzić? – Dwa – odpowiada Jacek Skała, krakowski prokurator. Pierwszy to występowanie o zwolnienie z tajemnicy do jednego operatora. Nie zawsze jednak to wystarczy. Można by się też pokusić o występowanie do kilku, ale to z kolei pociąga za sobą spore koszty.

– Cena zależy od zakresu informacji, okresu, o jaki prokuratorowi chodzi, i czasu pracy poświęconego przez pracownika operatora – tłumaczy prokurator Małgorzata Klaus z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Średnio dla jednej sprawy operator wystawia rachunek opiewający na 50 – 100 zł.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[link=mailto://a.lukaszewicz@rp.pl]a.lukaszewicz@rp.pl[/link][/i]

[ramka][b]Nietrudno o dowody[/b]

[b]Dowody elektroniczne mogą mieć różne formy:[/b]

- e-maile

- SMS

- logi cyfrowe

- billingi telefoniczne

- pliki tekstowe

- pliki graficzne

- pliki dźwiękowe

[b]Można je znaleźć:[/b]

- w systemie telekomunikacji

- na serwerach dostawców usług internetowych

- w komputerach służbowych

- w komputerach domowych

- w telefonach komórkowych

- na serwerach proxy w firmie[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku