Tomasz Pietryga: Co nas czeka w 2024 roku?

Możemy się spodziewać wysypu nowych przepisów, zarówno tych krajowych, jak i inspirowanych przez UE.

Publikacja: 02.01.2024 02:00

Tomasz Pietryga: Co nas czeka w 2024 roku?

Foto: Adobe Stock

Największym problemem dla przedsiębiorców mogą być jednak niespodzianki legislacyjne. One na pewno się pojawią, chociaż wypada mieć nadzieję, że nowy rząd zrealizuje jedną ze swoich obietnic związanych z poprawą jakości legislacji i przejrzystości całego procesu legislacyjnego. Przykładem jest ustawa wiatrakowa, którą chciano uchwalić w mało transparentnym trybie, i krytyka, jaka spadła na obóz władzy, może być czynnikiem dopingującym do dbania o standardy legislacyjne. A co nas czeka oprócz niespodzianek? Największym wyzwaniem dla przedsiębiorców w 2024 roku wydaje się wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który ma wejść w życie od połowy roku.

Zmiany te już budzą przerażenie u części ekspertów i doradców podatkowych. Źle przeprowadzona rewolucja podatkowo-technologiczna może bowiem oznaczać wiele ofiar, głównie po stronie podatników, którzy mogą nie unieść zmian wprowadzonych w krótkim czasie. Stąd też apel do rządu, aby rewolucję e-fakturową przesunął w czasie, dając więcej czasu na przygotowanie się do tej operacji. Na razie rząd pozostaje głuchy na te postulaty.

Czytaj więcej

Perły i buble polskiego ustawodawstwa w 2023 roku

Ważną zmianą dla firm może być przyjęcie w końcu ustawy o sygnalistach. Polska zobowiązała się do jej wdrożenia już dwa lata temu. Mimo kolejnych wersji projektów nie udało się tego zrobić. Zmiany na pewno przedefiniują relacje pracodawca–pracownik w wielu przedsiębiorstwach. Wiele zarządów podchodzi do tych regulacji z dużą nieufnością, gdyż mogą być nadużywane w celach, do których nie zostały stworzone.

Innym ważnym wyzwaniem dla firm jest rozwój raportowania zgodnie z regulacjami ESG i poszerzanie możliwości raportowania i audytów, co jest obciążeniem dla wielu firm, zwłaszcza że obowiązki związane z audytem ulegają rozszerzeniu.

W 2024 roku czeka nas również wdrożenie nowego rozporządzenia o organizacji stanowisk pracy (m.in. chodzi o zapewnienie monitorów dla pracowników, także przy pracy zdalnej). Wyzwaniem będzie też dostosowanie się do systemu e-doręczeń, który – miejmy nadzieję – ułatwi życie, a nie je utrudni.

Nowy rok może być również przełomowy, jeśli chodzi o ustawodawstwo UE. Wyczekiwane są szczególnie przepisy regulujące działanie sztucznej inteligencji (AI), a także dyrektywa o jawności i równości płacowej.

Zapraszam do lektury najnowszego dodatku „Biznes: Bezpieczna firma”. I życzę Wam, Drodzy Czytelnicy, dobrego 2024 roku!

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność