Prezydent łagodzi projekt pomocy frankowiczom

Kancelaria Prezydenta pracuje nad możliwością rozłożenia skutków ustawy frankowej w czasie. To bez specjalnych gwarancji może być trudne ze względu na międzynarodowe reguły księgowe.

Publikacja: 10.04.2016 22:00

W nowej wersji prezydenckiej propozycji warunki dla samych kredytobiorców mają się nie zmienić, ale jej skutki mają być łagodniejsze dla banków, zakładają bowiem rozłożenie w czasie kosztów, które miałyby one ponieść – wynika z informacji RMF FM.

Nowy projekt wciąż zakłada, że banki zwrócą klientom, to co zarobiły na spreadach – czyli na zawyżaniu kursów franka. Kredyotbiorcy mogą jednak dalej liczyć na korzystne dla nich przewalutowanie, a to najbardziej kosztowna część projektu. Jego nowa wersja ma natomiast pozwolić na rozłożenie kosztów w czasie na 20–30 lat. Mogłoby się to odbyć przy wsparciu NBP, które kredytowałoby spłatę zobowiązań banków. – Rola Narodowego Banku Polskiego w całej konstrukcji będzie istotna – mówił w TVN 24 BiŚ dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań. Mocny początek roku
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił