fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dwie spółki finansowe Solorza na sprzedaż

Zygmunt Solorz-Żak
Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Zygmunt Solorz-Żak koncentruje się na mediach i telekomunikacji. Invest-Bank może być sprzedany Alior Bankowi
 
– Może dojść do powiązania kapitałowego Invest-Banku i Alior Banku – mówi osoba zbliżona do transakcji. Taka operacja możliwa jest w kilku wariantach. Sam Alior odmówił komentarza w tej sprawie. – Być może Alior będzie chciał skonsolidować Invest-Bank i jednocześnie podpisać umowę na sprzedaż produktów finansowych przez sieć Polkomtelu – spekuluje jeden z bankowców.
Invest-Bank jest niewielką instytucją, z aktywami w wysokości 2 mld zł mieści się dopiero w trzeciej dziesiątce banków w Polsce. Jego wartość księgowa to 268 mln zł. Zygmunt Solorz-Żak pytany jeszcze na początku 2012 r., czy zamierza sprzedać Invest-Bank, zaprzeczał. Zapowiadał silne wejście instytucji w bankowość detaliczną i Internet.
Zdaniem naszych rozmówców sam bank nie jest jednak w tej chwili potrzebny właścicielowi Polkomtelu. – Moim zdaniem prawdopodobna jest sprzedaż części lub całości aktywów Invest-Banku. Ale Zygmunt Solorz-Żak raczej będzie chciał zostawić sobie licencję bankową w związku z szansami oferowania usług finansowych z wykorzystaniem możliwości, jakie dają telekomy – mówi osoba z rynku finansowego. Polkomtel podejmował już próby oferowania produktów razem z bankami.
Z kolei Alior szykuje się do pozyskania kapitału poprzez giełdę. Bank szybko się rozwija, ma już 15 mld zł aktywów, a ostatnio uruchomił projekt Alior Sync – bankowości mobilnej. I choć jego możliwości zakupowe są ograniczone ze względów kapitałowych, to możliwe, że będzie chciał zwiększyć sumę bilansową przed planowanym debiutem na GPW. W przeszłości kupował już aktywa od innych banków, przejął portfel pożyczek i kart kredytowych od HSBC. W tym kontekście analitycy zwracają uwagę, że z punktu widzenia kapitałowego lepsze byłoby przejęcie całego Invest-Banku.
Na sprzedaż od kilku miesięcy wystawiony jest także inny podmiot finansowy należący do Zygmunta Solorza-Żaka – fundusz emerytalny Polsat. Jest to najmniejszy podmiot na rynku emerytalnym. Na koniec maja liczba jego klientów nieznacznie przekraczała 300 tys., a aktywa w zarządzaniu – 2 mld zł.
Nie tak dawno informowaliśmy, że due diligence w spółce przeprowadził m.in. bank PKO BP, w którego grupie jest już inny fundusz emerytalny. Jednak wyłączność na negocjacje minęła. W grze o OFE Polsat są w sumie trzy podmioty: polski i dwa zagraniczne. Problemem jest wycena funduszu. Powodem są planowane zmiany w działalności OFE. Według szacunków „Rz" opartych na wyliczeniach analityków wyceniających fundusz emerytalny należący do PZU wartość OFE Polsat to 60 – 100 mln zł.
Wcześniej już udało się Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi sprzedać inną spółkę finansową ze swojego portfela – ubezpieczyciela  Polisę Życie. W tym tygodniu zakończy się zresztą transakcja przejęcia tej spółki przez Vienna Insurance Group – wynika z informacji „Rz". Strony nie ujawniły kwoty transakcji, jednak można szacować, że VIG zapłacił za Polisę ok. 70 mln zł.     —zuza, ziu

Wielki Biznes właściciela plusa

Fala transakcji z udziałem jednego z najbogatszych Polaków zaczęła się pod koniec 2010 r. rozliczeniem ugody kończącej spór o udziały Polskiej Telefonii Cyfrowej. Cały 2011 r. miliarder poświęcił organizacji finansowania przejęcia Polkomtelu, operatora sieci Plus. Wyłożył na to 18,1 mld zł, z czego w gotówce 15,2 mld zł – ponad 14 mld zł stanowiły pożyczki i kredyty. Choć miliarder temu zaprzeczał, właśnie tej transakcji podporządkowanych było wiele innych, które uwolniły zamrożoną gotówkę, m.in. Cyfrowy Polsat odkupił od miliardera i jego partnera biznesowego Heronima Ruty stację Telewizja Polsat za 3,75 mld zł.     —ziu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA