fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Duży popyt na warszawskie obligacje

Papiery stolicy spotkały się z dużym zainteresowaniem inwestorów finansowych
Największa w historii emisja obligacji komunalnych Warszawy o wartości 600 mln zł zaciekawiła wielu inwestorów. Właśnie zakończyło się budowanie księgi popytu na te papiery.
– Emisja okazała się sukcesem. Zainteresowanie było duże. Warszawa uzyskała finansowanie po satysfakcjonującym koszcie – mówi Andrzej Cwalina z BRE Banku. [wyimek]4 mld zł chce w sumie pozyskać Warszawa w ramach programu emisji obligacji[/wyimek]
Popyt na papiery stolicy był – jak wynika z informacji „Rz” – dwukrotnie wyższy niż podaż. Podobnym zainteresowaniem cieszyły się ostatnio papiery Krakowa (emisja wyniosła 300 mln zł). Nie dziwi to Elżbiety Kamińskiej, dyrektor w Fitch Polska. Warszawa posiada wysoki rating nadany zarówno przez agencję Fitch, jak i Moody’s. Wśród zainteresowanych obligacjami były głównie fundusze emerytalne oraz ubezpieczyciele. Można podejrzewać, że OFE objęły większą część tej emisji, podobnie jak było to z emisją Krakowa. Poza tym w portfelach OFE znajdują się jeszcze papiery Poznania i Rybnika. Organizatorami emisji Warszawy jest konsorcjum BRE Banku, Banku Handlowego oraz Banku BPS. Warszawa wyemituje dziesięcioletnie papiery z oprocentowaniem 6,7 proc. Będą one jednak nieco mniej atrakcyjne niż stolicy Małopolski, bo o stałym oprocentowaniu, a to oznacza niższą dochodowość. Cały program emisji obligacji przez Warszawę wynosi 4 mld zł. Wcześniej stolica wypuściła, także z dużym sukcesem, euroobligacje. W kolejce do emisji czekają kolejne miasta. – W dobie drogich kredytów wiele miast rozważa emisję obligacji – mówi Elżbieta Kamińska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA