fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MŚ w Rosji

Finał mundialu zakłócili członkowie Pussy Riot

AFP
Wśród czterech osób, które wbiegły na murawę stadionu w Moskwie podczas finałowego meczu mistrzostw świata, w którym Francja wygrała z Chorwacją 4:2, była członkini Pussy Riot, Olga Kuracziowa - informuje Reuters. Pozostałe osoby, które wbiegły na murawę również miały należeć do tej grupy.

W drugiej połowie finałowego meczu mistrzostw świata na murawę stadionu, na którym rozgrywany był finał, wbiegły cztery osoby. Mecz musiał zostać na chwilę przerwany.

Reuters podaje, że jedną z osób, która zakłóciła finał była Kuracziowa, która w rozmowie telefonicznej z agencją poinformowała, że trafiła do aresztu na posterunku policji znajdującym się na terenie stadionu.

Nieco później grupa "Pussy Riot" wzięła na siebie odpowiedzialność za wbiegnięcie czterech osób na murawę stadionu w Moskwie. "Witamy wszystkich z murawy Łużników, zimno tutaj" - można przeczytać na profilach "Pussy Riot" na Twitterze i Facebooku.

Pussy Riot to antykremlowski, rosyjska grupa feministyczna, przedstawiająca swoje poglądy przy użyciu języka i formy wypowiedzi, wzorowanych na całokształcie estetyki i kultury punk.

Świat usłyszał o grupie 21 lutego 2012, kiedy pięć jej członkiń weszło do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i przed ikonostasem wykonała piosenkę "Bogurodzico, przegoń Putina", w której skrytykowała powiązania hierarchów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego ze specsłużbami i Putinem. Nowo wybrany prezydent Putin zwrócił się wkrótce potem z przeprosinami do wiernych i kleru Cerkwi prawosławnej.

Po tym występie aresztowano trzy członkinie grupy - Mariję Alochinę, Jekatierinę Samucewicz i Nadieżdę Tołokonnikową. Alochina i Tołokonnikowa zostały skazane na dwa lata więzienia z nakazem odbywania kary w kolonii karnej o zwykłym rygorze. Na wolność 23 grudnia 2013, cztery miesiące przed końcem kary, dzięki amnestii zaaprobowanej przez Dumę Państwową.

 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA