Emmanuel Macron: Europa może umrzeć. Musi pokazać, że nie jest wasalem USA

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił w czwartek swoją wizję bardziej asertywnej na globalnej scenie Unii Europejskiej.

Publikacja: 25.04.2024 13:56

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: AFP

- Jest ryzyko, że Europa może umrzeć. Nie jesteśmy wyposażeni, by mierzyć się z ryzykami — powiedział Macron występując na Uniwersytecie Paryskim (Sorbonie).

Emmanuel Macron ostrzega przed zagrożeniami dla UE. Mówi o konieczności budowie przemysłu obronnego

Prezydent Francji, któremu do zakończenia drugiej kadencji na stanowisku prezydenta pozostały trzy lata i który w 2022 roku utracił większość parlamentarną obecnie chce pokazać swoim krytykom, że zachowuje energię i świeżość spojrzenia, które przyniosły mu sukces w 2017 roku, gdy wygrał wybory prezydenckie po raz pierwszy.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Po exposé Radosława Sikorskiego. Polska ma wreszcie pomysł na UE

Macron mówił na Sorbonie, że militarne, gospodarcze i inne presje na UE mogą „osłabić UE i dokonać jej fragmentacji”.

Prezydent powiedział, że Rosji nie wolno pozwolić wygrać na Ukrainie, zaapelował też do zwiększenia potencjału Europy w zakresie cyberbezpieczeństwa, zacieśnienia więzi w zakresie obronności z Wielką Brytanią i stworzenia europejskiej akademii wojskowej.

- Nie ma obrony bez przemysłu obronnego... mamy (za sobą) dekady niedoinwestowania — powiedział prezydent Francji dodając, że „Europejczycy powinni preferować zakupy europejskiego sprzętu wojskowego”.

Jest ryzyko, że Europa może umrzeć. Nie jesteśmy wyposażeni, by mierzyć się z ryzykami

Emmanuel Macron, prezydent Francji

- Musimy produkować więcej, produkować szybciej i musimy produkować jako Europejczycy — dodał.

Emmanuel Macron chce odejść od zasad wolnego rynku jeśli chodzi o pomoc dla strategicznych sektorów

Europa "musi pokazać, że nigdy nie jest wasalem USA i że wie jak rozmawiać z innymi regionami świata — mówił też Macron.

Macron od dawna wzywa do „strategicznej autonomii” Europy, co obejmuje mniejszą zależność od USA. Stanowisko to zyskuje na popularności wobec perspektywy powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu. Trump często oskarżał Europę, że jej wydatki na obronność są zbyt małe i że za bardzo polega ona w tym zakresie na USA. 

Prezydent Francji mówił też na Sorbonie, że Europie może pozostać w tyle pod względem gospodarczym w świecie, w którym wolnorynkowe zasady są podważane przez jej konkurentów i że powinna starać się zostać globalnym liderem w zakresie sztucznej inteligencji, budowy komputerów kwantowych, w branży kosmicznej, biotechnologicznej i energii odnawialnej.

Zdaniem Macrona UE powinna się zgodzić na wyjątki od swoich własnych reguł (wolnorynkowych), tak aby mogła wspierać firmy w strategicznych sektorach wobec „nadmiernych subsydiów” stosowanych przez USA i Chiny.

Europa, zdaniem Macrona, potrzebuje „mniej rozczłonkowanego rynku w zakresie energetyki, telekomunikacji i usług finansowych”.

- Jest ryzyko, że Europa może umrzeć. Nie jesteśmy wyposażeni, by mierzyć się z ryzykami — powiedział Macron występując na Uniwersytecie Paryskim (Sorbonie).

Emmanuel Macron ostrzega przed zagrożeniami dla UE. Mówi o konieczności budowie przemysłu obronnego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ławrow mówi: Ukraina już atakuje Rosję zachodnią bronią. Ale co uważa za Rosję?
Dyplomacja
Chińska armia ćwiczy "przejmowanie władzy" w rejonie Tajwanu
Dyplomacja
Chińska armia prowadzi "karne ćwiczenia" wokół Tajwanu. Tajpej: Obronimy się
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy