Od 11 lutego 2013 r. kolejnych dwustu absolwentów wydziałów prawa rozpocznie aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Najlepsi będą ją potem kontynuować na aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Kto jest najbardziej zainteresowany nauką w krakowskiej szkole?
Z najnowszych informacji o kandydatach wynika, że najwięcej (254, tj. ponad 15 proc.) było absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego; drugie miejsce pod względem zainteresowania zajął Uniwersytet Śląski, a trzecie Uniwersytet Warszawski. Absolwenci UJ dominowali nie tylko w zainteresowaniu aplikacją, ale i pomyślnymi wynikami konkursu (57 osób, tj. 28,5 proc. ogółu przyjętych). Na końcu tabeli zainteresowania (miejsca od 25 do 28) znalazły się uczelnie z liczbą trzech i dwóch chętnych: Prywatna Wyższa Szkoła Businessu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie; Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie oraz Wyższe Szkoły Menedżerskie w Warszawie i Legnicy.
– Nie dziwi mnie, że to właśnie absolwenci UJ są najliczniejszą grupą aplikantów – mówi „Rzeczpospolitej" sędzia Rafał Dzyr, zastępca dyrektora KSSiP do spraw aplikacji. Jako powód podaje doskonałe przygotowanie kandydatów do drugiego etapu konkursu, tj. rozwiązywania kazusów.
– Od pierwszego roku studenci uczą się rozwiązywania kazusów, bo najważniejsza w pracy prawnika jest analiza stanu faktycznego. Najpierw łatwiejszych, a z czasem coraz trudniejszych – dodaje Janusz Raglewski, karnista z UJ. Jego zdaniem nie bez znaczenia jest też możliwość pracy w poradni prawnej, która działa przy Uniwersytecie.
– Tutaj studenci mają szansę nie tylko poznać praktycznie zawód, o którym myślą, ale i spotkać się z ludźmi, którzy pomocy potrzebują – mówi Raglewski.