Trudniej zakwestionować wynik egzaminu zawodowego

Dwóję z egzaminu zawodowego można podważać w sądzie. To jednak długa droga.

Publikacja: 20.08.2014 10:05

Trudniej zakwestionować wynik egzaminu zawodowego

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Do komisji odwoławczych wpłynęło już w sumie 1138 odwołań od wyników tegorocznych egzaminów zawodowych (adwokackiego, radcowskiego i komorniczego). Ich rozpatrywanie trwa. Jak jednak pokazują dane Ministerstwa Sprawiedliwości, odwołujący z roku na rok rzadziej przekonują komisje do swoich racji.

Doświadczenie komisji

O ile w 2011 r. komisje uwzględniły 51 proc. odwołań od wyniku egzaminu adwokackiego i 42,1 proc. od radcowskiego, o tyle już w 2013 r. pozytywnie rozpatrzyły 31,9 proc. takich pism od kandydatów na adwokatów i tylko 16,9 proc. na radców prawnych.

Z czego wynikają te zmiany?

– Przyczyn może być kilka. Po pierwsze, większe doświadczenie komisji pierwszego stopnia sprawdzających prace i coraz lepsza jakość zadań egzaminacyjnych – ocenia Iwona Kujawa, dyrektor departamentu zawodów prawniczych i dostępu do pomocy prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przypomina, że w 2011 r. komisja uwzględniła większość odwołań od negatywnych ocen z prawa administracyjnego na egzaminie radcowskim.

– Tuż po egzaminie pojawiło się bowiem orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, po którym odmienne rozwiązania tego samego kazusu okazały się prawidłowe – mówi dyrektor Kujawa.

Sami odwołujący mówią, że starając się podważyć swój negatywny wynik, wskazują m.in. braki w ocenie pracy.

– Próbujemy wykazać, że są zbyt lakoniczne albo że brakuje indywidualnej oceny pracy – mówi jedna z osób, która odwołała się od wyniku tegorocznego egzaminu adwokackiego.

– Przekonujemy też, że braki, które komisja wyłapała w naszej pracy, nie mają wpływu na ważność samego pisma sporządzonego w ramach zadania egzaminacyjnego – dodaje kandydat na adwokata.

Kilka lat w sądzie

Na komisji odwoławczej nie kończy się droga prawnika, który nie zgadza się z negatywną oceną. Uchwałę komisji odwoławczej można bowiem jeszcze zakwestionować przed sądami administracyjnymi.

Te sprawy nie kończą się jednak szybko. Ciągle trwa jeszcze kilkanaście dotyczą- cych egzaminu z 2011 r. Do wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęły do tej pory 72 skargi od zdających w 2013 r. egzamin adwokacki, 147 – radcowski, 19 – egzamin notarialny i 4 – komorniczy. Większość tych spraw jeszcze się nie zakończyła. Do tej pory, jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, prawomocnie uchylono jedną uchwałę komisji odwoławczej (dotyczy to egzaminu adwokackiego z tego roku). Także po egzaminach z 2012 r. jedna uchwała została do tej pory prawomocnie uchylona – dotyczyła egzaminu notarialnego. Sądy administracyjne uchyliły prawomocnie sześć uchwał dotyczących egzaminów z 2011 r. i 11 z 2010 r.

Egzaminy adwokacki, radcowski i notarialny przeprowadzane są przez komisje egzaminacyjne powoływane przez ministra sprawiedliwości od 2009 r., a na egzamin komorniczy od 2011 r.

Do komisji odwoławczych wpłynęło już w sumie 1138 odwołań od wyników tegorocznych egzaminów zawodowych (adwokackiego, radcowskiego i komorniczego). Ich rozpatrywanie trwa. Jak jednak pokazują dane Ministerstwa Sprawiedliwości, odwołujący z roku na rok rzadziej przekonują komisje do swoich racji.

Doświadczenie komisji

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem