Aplikantka, wobec której Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło uchwałę o skreśleniu z listy aplikantów adwokackich wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę, i jednocześnie zwróciła się o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały ze względu na „niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków."
Prawniczka wskazała, iż uniemożliwienie jej korzystania ze statusu aplikanta powoduje, że nie może uczestniczyć w szkoleniu, odbywać praktyki w kancelarii adwokackiej, a także zastępować adwokatów na rozprawach. Jak przekonywała ma to doniosłe znaczenie z uwagi na brak możliwości udziału w szkoleniu dla aplikantów, a także brak możliwości praktycznej nauki zawodu.
Ponadto zauważyła, iż zaprzestanie uczestniczenia w szkoleniu, spowoduje, że nie będzie ona uczestniczyła w znacznej liczbie zajęć, a w konsekwencji nie będzie mogła przystąpić do egzaminu w tym roku, co spowoduje roczną przerwę w odbywaniu aplikacji.
Argumenty przedstawione przez aplikantkę przekonały Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt VIII SA/Wa 682/14), który postanowił wstrzymać wykonanie zaskarżonej uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej.
W ocenie sądu prawniczka przedstawiła argumenty przemawiające za wystąpieniem niekorzystnych z punktu widzenia jej interesów następstw wykonania decyzji w postaci powstania znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. - Wskazane okoliczności dotyczące braku możliwości uczestniczenia w szkoleniu dla aplikantów adwokackich i praktycznej nauki zawodu, a w konsekwencji niemożność przystąpienia do egzaminu i spowodowanie przerwy w odbywaniu aplikacji, pozwalają przyjąć, że wniosek jest uzasadniony – uznał WSA.