Sąd uchylił zarejestrowanie ciągnika rolniczego

Ustawodawca nie uzależnił obowiązku przedłożenia homologacji pojazdu od tego, czy jest to pojazd nowy, ale od tego, czy był on już zarejestrowany, i to nie na terenie UE, ale na terytorium RP.

Publikacja: 02.11.2022 11:14

Sąd uchylił zarejestrowanie ciągnika rolniczego

Foto: Adobe Stock

Spółka, która sprowadziła do Polski ciągnik rolniczy, wyprodukowany i zarejestrowany za granicą, zadeklarowała, iż jest to pojazd używany. Traktor został bowiem zarejestrowany po raz pierwszy na terenie państwa członkowskiego UE, a sprowadzono go z państwa niebędącego członkiem Unii. Uznając za wystarczające dokumenty, załączone do wniosku spółki, starosta zarejestrował pojazd i dopuścił go do ruchu.

Rejestrację zakwestionował prokurator rejonowy. W sprzeciwie, złożonym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zażądał stwierdzenia jej nieważności z powodu rażącego naruszenia prawa. Starosta zarejestrował bowiem ciągnik jako używany, niewymagający przedstawienia świadectwa zgodności WE i spełnienia warunków określonych w ustawie – Prawo o ruchu drogowym.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?