Mąż powodem zwolnienia

Urzędnicy odbierali prace realizowane przez małżonka swojej szefowej. Kierowniczka powinna zawiadomić pracodawcę o możliwym konflikcie interesów.

Publikacja: 02.11.2022 11:10

Mąż powodem zwolnienia

Foto: Adobe Stock

Kierowniczka regionu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad została zwolniona z pracy bez wypowiedzenia. Jej mąż pracował u podwykonawcy kontraktu na utrzymanie dróg. Jak wykazała kontrola, kobieta źle nadzorowała umowę. Jej podwładni odbierali prace realizowane m.in. przez małżonka szefowej. Kierowniczka nie nakładała też na wykonawcę kar umownych wynikających z umowy.

Według pracodawcy kobieta swoim zachowaniem złamała zasadę bezstronności, którą zobowiązany jest kierować się członek korpusu służby cywilnej przy wykonywaniu zadań służbowych. Zobowiązuje go do tego zarządzenie nr 70 prezesa Rady Ministrów w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej. Nie poinformowała pracodawcy o powstaniu potencjalnego konfliktu interesów polegającego na zatrudnieniu męża powódki w firmie podwykonawczej.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?