Zapisy w rejestrach mogą nie odpowiadać rzeczywistości

Wymóg ustalenia prawdy obiektywnej dają stronom postępowania administracyjnego istotne narzędzia i warto z nich korzystać.

Publikacja: 20.04.2022 10:40

Zapisy w rejestrach mogą nie odpowiadać rzeczywistości

Foto: Adobe Stock

Komentowany wyrok po raz kolejny wskazuje, że zasady prowadzenia postępowania określone w k.p.a. nie są jedynie pustymi zapisami. Zawierają bowiem konkretne wytyczne co do sposobu jego prowadzenia, a ich naruszenie często prowadzi do nieprawidłowości, które mają wpływ na wynik sprawy. Szczególnie istotna w tym zakresie jest zasada prawdy obiektywnej sformułowana w art. 7 k.p.a., w świetle której w toku postępowania organy administracji publicznej są zobowiązane do stania na straży praworządności, do podejmowania – z urzędu lub na wniosek stron – wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Zasada ta, wraz z podniesioną przez NSA definicją dowodu, zgodnie z którą jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem, wyznacza jasne przesłanki co do sposobu prowadzenia postępowania.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?