Czy wystrój sklepu może być znakiem towarowym?

Przepisy dopuszczają rejestrację niekonwencjonalnych znaków towarowych, w tym znaków przestrzennych, jednak muszą one spełniać określone prawem wymogi.

Publikacja: 14.04.2022 21:37

Czy wystrój sklepu może być znakiem towarowym?

Foto: Adobe Stock

Rozważania na temat niekonwencjonalnych znaków towarowych należy rozpocząć od przybliżenia definicji znaku towarowego znajdującej się w polskiej ustawie z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej jako PWP).

Definicja ta funkcjonuje od 2019 r. i jest wynikiem implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z dnia 16 grudnia 2015 roku, mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych. Dyrektywa usunęła z definicji znaku towarowego wymóg jego graficznej przedstawialności, zastępując go warunkiem przedstawienia w  rejestrze w sposób pozwalający właściwym organom i odbiorcom na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej właścicielowi znaku towarowego.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?