Przetargi: można łączyć potencjały, aby spełnić warunki udziału w postępowaniu

Z punktu widzenia zamawiającego okoliczność, czy przy realizacji umowy ma do czynienia z konsorcjum, czy z wykonawcą posługującym się cudzym doświadczeniem, ma kolosalne znaczenie.

Aktualizacja: 09.02.2022 14:30 Publikacja: 09.02.2022 11:23

Przetargi: można łączyć potencjały, aby spełnić warunki udziału w postępowaniu

Foto: Adobe Stock

Problematyka łączenia potencjałów wykonawców w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w aktualnie obowiązującej dyrektywie klasycznej uregulowana jest m. in. w art. 19 ust. 2, dopuszczającym wprost możliwość tworzenia tzw. konsorcjów oraz w art. 63 przewidującym możliwość polegania na zdolnościach innych podmiotów zarówno przez wykonawców (występujących samodzielnie), jak i konsorcja.

Nie zagłębiając się w szczegółową analizę przepisów dyrektyw, warto wskazać, iż obie te instytucje uregulowane zostały niejako łącznie, poprzez przyjęcie ogólnej zasady dopuszczającej „w stosownych przypadkach i w odniesieniu do konkretnego zamówienia" możliwość posługiwania się potencjałem podmiotu trzeciego oraz, w tej samej jednostce redakcyjnej dyrektywy (w aktualnej dyrektywie klasycznej w art. 63) przyjęcie, że na tych samych warunkach „grupa wykonawców (...) może polegać na zdolności członków tej grupy lub innych podmiotów (...)".

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej