Irena Skubiszak-Kalinowska

Kto i kiedy odpowiada za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Aby doszło do ukarania konkretnej osoby ws. naruszenia dyscypliny finansów publicznych, kontrolerzy czy też regionalne komisje orzekające muszą wykazać łączne spełnienie licznych przesłanek odpowiedzialności.

Jak badać doświadczenie zdobyte w ramach konsorcjum

W orzecznictwie nie jest kwestionowany pogląd, iż łączenie zdolności członków konsorcjum nie może następować w sposób dowolny. Liczy się bowiem rola, jaką członek grupy odegra przy realizacji zamówienia.

Partnerstwo publiczno-prywatne powinno mieć jasne zasady

Podmiot publiczny, będący stroną umowy o PPP, ma określone uprawnienia kontrolne w zakresie wykonywania kontraktu. Efektywne zarządzanie umową gwarantuje długoterminowy sukces projektu.

Przetargi: można łączyć potencjały, aby spełnić warunki udziału w postępowaniu

Z punktu widzenia zamawiającego okoliczność, czy przy realizacji umowy ma do czynienia z konsorcjum, czy z wykonawcą posługującym się cudzym doświadczeniem, ma kolosalne znaczenie.

Zamówienia publiczne: czy cudzy potencjał można użyć przy przetargach

Po terminie składania wniosków/ofert wykonawca nie może powoływać się na zdolności podmiotów trzecich, jeżeli na etapie składania wniosków/ofert nie polegał on w danym zakresie na potencjale tych podmiotów.

Zamówienia publiczne: Praca organizatorów przetargów powinna być efektywniejsza

Zamawiający ma dokonywać wyboru najkorzystniejszej oferty w terminie związania ofertą, który został określony w dokumentach zamówienia, a więc maksymalnie w ciągu 90 albo 120 dni (30 dni w postępowaniach poniżej progów unijnych).