fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opłaty za śmieci: czy ulgi dla starszych osób będą legalne

Segregacja odpadów
Fotorzepa / Robert Gardziński
Pod koniec grudnia albo na początku stycznia wójt zamierza skierować nowy projekt uchwały w sprawie metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wprowadzić niższą stawkę dla lokali zamieszkiwanych przez emeryta lub rencistę. Według wójta będzie to wsparcie ekonomiczne dla starszej społeczności gminnej w okresie epidemii. Czy będzie to legalne rozwiązanie ? Czy RIO może to podważyć – pyta pan Jerzy.

Analizę pytania należy przeprowadzić przez pryzmat stosownych regulacji prawnych ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz.1439). Tytułem wstępu wskazać należy, że każda gmina ma swobodę decyzyjną w zakresie tego, jaką przyjmie metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jeśli chodzi o tzw. nieruchomości zamieszkałe, to w grę wchodzą w zasadzie cztery podstawowe metody określone w art. 6j ust. 1 i 2 ww. ustawy, czyli metoda:

1) od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość,

2) od ilości zużytej wody z danej nieruchomości,

3) od powierzchni lokalu mieszkalnego

4) od gospodarstwa domowego.

Zatem, to od woli zasadniczo radnych wyrażonej w postaci rady gminy zależy, jaka metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostanie w gminie wprowadzona.

Czytaj także:

Rodziny wielodzietne zwolnione z opłat za śmieci bez dodatkowych warunków

Z ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA