Niedopuszczalna uchwała o dotacji dla ochotniczej straży pożarnej

Rada gminy nie ma prawnych możliwości podjęcia uchwały dotyczącej zasad udzielania (rozliczania) dotacji dla ochotniczych straży pożarnych. W razie podjęcia takiej uchwały, istnieje wysokie prawdopodobieństwo stwierdzenia jej nieważności przez organ nadzoru – regionalną izbą obrachunkową.

Publikacja: 13.03.2018 04:30

Niedopuszczalna uchwała o dotacji dla ochotniczej straży pożarnej

Foto: AdobeStock

- Gmina zamierza dotować ochotnicze straże pożarne funkcjonujące na jej terenie. W tym celu ma zostać przyjęta uchwała o randze aktu prawa miejscowego, która by określała ogólne zasady udzielania dotacji celowych i rozliczania. Czy będzie to właściwe rozwiązanie? Czy istnieje ryzyko, że uchwała zostanie podważona?

Regulacje przewidujące możliwość przekazywania dotacji przez jednostki samorządu terytorialnego zawiera ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Chodzi o art. 32 ust. 3b tej ustawy, zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego mogą przekazywać ochotniczym strażom pożarnym środki pieniężne w formie dotacji. Ten przepis stanowi więc niewątpliwie podstawę merytoryczną np. dla gminy, do udzielenia dotacji dla jednostki ochotniczej straży pożarnej. Problem jednak w tym, że nie wynika z niego wprost delegacja ustawowa dla organu stanowiącego dla podjęcia stosownej uchwały w ww. zakresie przedmiotowym. Nie może być taką postawą przykładowo art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, bowiem przewiduje jedynie ogólną kompetencję rady gminy do stanowienia w innych sprawach.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt