fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Co naprawdę jest ważne

Piotr Aleksandrowicz
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Natężenie szumu informacyjnego rośnie z dnia na dzień, w miarę jak zbliżają się wybory pana spod żyrandola.

Ale nie tylko z tego powodu. W walce o czytelnika, widza i internautę media trabią coraz głośniej i mieszają sprawy ważne z nieważnymi, ale chwytliwymi. Pomyślałem, że może warto zastanowić się, co tak naprawdę jest istotne z krajowych doniesień związanych z gospodarką i jej okolicami, a co mało ważne.

A więc do rzeczy (do kolejności nie należy przywiązywać znaczenia).

1. Nieważne. Repolonizacja banków. Nie dojdzie do niej, bo nie stać na to państwa, a próby siłowej nacjonalizacji zakończyłyby się katastrofą, której nawet różni nawiedzeni nie chcą.

2.Ważne. Kondycja SKOK – to co widzimy dziś, to jeszcze nie koniec zaburzeń. Rachunek będzie pokrywał Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli nie zawali się Kasa Stefczyka, pieniędzy mu wystarczy.

3.Ważne. Plany budowy narodowych czempionów. Czempiony będą nie tyle narodowe, co państwowe. Zmniejszą konkurencję, podwyższą ceny. Nadal sektor państwowy jest w Polsce rozdęty i nie ma chętnych do jego zmniejszenia. Podatnik płaci – za LOT i górnictwo, a odbiorca – za drogą energię. Utraconych korzyści nawet nie ma co wspominać.

4. Nieważne. Frankowcy sobie poradzą. Jakość kredytów pogorszy się, ale nie tak, by powstało systemowe zagrożenie. Banki też sobie poradzą, pod warunkiem, że nie będą gadały głupot, a politycy nie oszaleją przed wyborami.

5.Ważne. Brak pomysłu, jak nie wpaść w pułapkę średniego dochodu. Bo te oczywiste rozwiązania jak reformy podażowe, zmniejszenie biurokracji, uproszczenie przepisów, obniżenie niektórych podatków, przestrzeganie prawa własności, prywatyzacja , zostały odrzucone lub zablokowane przez tyranów status quo.

6.Nieważne. Awantura o euro. Nie ma i nie będzie akcesji przez wiele lat. Temat zastępczy w kampanii (także rzekomy wzrost cen, porównania ze Słowacją itp.).

7.Nieważne. Deflacja. Nie zaszkodzi gospodarce.

8. Ważne. Niskie stopy procentowe. Podtrzymują koniunkturę, ale i grożą bańką kredytową. Podaż pieniądza szybko rośnie.

9. Nieważne. Senator Bierecki. Nie pierwszy, nie ostatni cwaniak.

10.Ważne. Upadek giełdy warszawskiej i rynku kapitałowego. Biznes potrzebujący kapitału oddany w niewolę banków.

11.Ważne. Słaby złoty. Rośnie dług publiczny i zależność od zagranicznych jego posiadaczy. Eksport podtrzymany, ale firmy nie muszą wprowadzać innowacji i poprawiać efektywności. A zwykły konsument traci na cenach wycieczek zagranicznych i produktów importowanych.

12.Ważne. Finanse publiczne nadal niezrównoważone.

13.Nieważne. Awantury o prywatyzację Lasów. Prywatyzacji Lasów nie ma i nie będzie.

14. Ważne. Wprowadzone będą zmiany na rynku ziemi, m.in. ograniczenia w sprzedaży cudzoziemcom. Straci skarb państwa, zyskają rolnicy.

15. Nieważne. Dotacje dla domowych elektrowni. Choć zawsze szkoda pieniędzy podatników i konsumentów, ale z tego akurat powodu ceny energii bardzo nie wzrosną.

16. Ważne. Nie tyle skrócenie przedłużonego wieku emerytalnego, co dopuszczenie długiego stażu pracy jako kryterium alternatywnego wobec wieku. Niby system emerytalny jest w proszku, więc i tak nic już mu nie zaszkodzi, ale znowu parę miliardów rocznie w plecy finansów publicznych.

17. Nieważne. Złożony przez SLD projekt ustawy o pomocy dla ofiar Balcerowicza. SLD nie jest już w stanie bardziej skompromitować się, projekt nie wejdzie nawet pod obrady.

Polska rozwija się wolniej niż w II połowie lat 90 i połowie pierwszej dekady XXI wieku, co gorsza nie widać czynników, które miałyby nawet ten skromniejszy wzrost podtrzymać. I to jest naprawdę ważne.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA