fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie. Kampania wyborcza - relacja z 26 czerwca

AFP
28 czerwca odbędzie się I tura wyborów prezydenckich *** Z sondaży wynika, że wybory nie rozstrzygną się w I turze - do II tury wejdą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski *** Jeśli I tura wyborów nie przyniesie rozstrzygnięcia, wówczas II tura odbędzie się 12 lipca.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Jeśli w I turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy oddanych w wyborach głosów, wówczas dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem w I turze zmierzy się ze sobą w II turze, która odbędzie się 12 lipca.

Czytaj także:

Debata prezydencka: 5 pytań i pytania o pytania

W wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów: Andrzej Duda (urzędujący prezydent), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji), Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat Koalicji Polskiej), Robert Biedroń (kandydat Lewicy), Paweł Tanajno (kandydat niezależny), Marek Jakubiak (kandydat niezależny), Mirosław Piotrowski (kandydat Ruchu Prawdziwa Europa – Europa Christi), Stanisław Żółtek (kandydat Kongresu Nowej Prawicy i Polexit-u), Waldemar Witkowski (kandydat Unii Pracy).

9 z 11 kandydatów startujących w wyborach z 28 czerwca startowało w wyborach, które miały odbyć się 10 maja. W tamtych wyborach nie startował Rafał Trzaskowski (kandydatką Koalicji Obywatelskiej była wówczas Małgorzata Kidawa-Błońska) oraz Waldemar Witkowski (nie zebrał 100 tysięcy uznanych przez PKW za ważne podpisów niezbędnych do zarejestrowania kandydatury).

W wyborach z 28 czerwca głosy będzie można oddawać w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie. Jedynie w dwóch gminach -  w Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie), zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia, głosowanie ma odbyć się jedynie w formie korespondencyjnej.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA