fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieodebraną fakturę można anulować

www.sxc.hu
Spółka ma prawo wycofania się z błędnego wystawienia dokumentu sprzedaży. Uprawnienie to przysługuje jej jednak tylko wtedy, gdy nie został on wprowadzony do obrotu prawnego. W przeciwnym razie konieczna jest korekta.

Spółka (podatnik VAT) świadczy usługi na rzecz stałego kontrahenta. Na skutek błędu spółka sporządziła i przesłała do tego kontrahenta fakturę za usługę, która w ogóle nie została wykonana. Kontrahent odmówił odbioru faktury i odesłał ją spółce. Czy konieczne jest w tym przypadku wystawienie faktury korygującej? – pyta podatnik.

Gdy przedsiębiorca błędnie wystawi fakturę, często ma wątpliwości co do rozliczenia VAT. W takim przypadku zasadą jest wystawienie faktury korygującej (art. 106j ustawy o VAT).

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają natomiast postanowień dotyczących anulowania faktury, czyli jej unieważnienia. Taka możliwość została jednak wypracowana w doktrynie. Błędną fakturę traktuje się wtedy jako w ogóle niewystawioną. Anulowanie faktur jest jednakże dopuszczalne tylko w określonych warunkach.

Faktura jest dokumentem, który powinien zostać wystawiony w przypadku wykonania czynności opodatkowanej VAT, m.in. przy świadczen...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA