VAT: kiedy przedsiębiorcy stosują pre-proporcję

Prewskaźnik ma zastosowanie, gdy zakupy są wykorzystywane zarówno w działalności gospodarczej, jak i do innych celów, a przypisanie wydatków w całości do tej pierwszej nie jest możliwe. W sektorze prywatnym w zasadzie nie występuje.

Publikacja: 28.11.2016 04:50

VAT: kiedy przedsiębiorcy stosują pre-proporcję

Foto: 123RF

Sprzedaż własnych wierzytelności

- Czy w przypadku sprzedaży (własnych) wierzytelności „trudnych", spółka jest zobowiązana stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania lub sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT, jak np. sprzedaż (własnych) wierzytelności „trudnych". Towarzyszą one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednak ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 24 maja 2016 r., 1061-IPTPP1.4512.135.2016.2.RG; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 kwietnia 2016 r., ILPP1/4512-1-76/16-2/MD).

W związku ze sprzedażą (własnych) wierzytelności „trudnych", spółka nie jest zatem zobowiązana stosować prewskaźnik.

Kwoty z egzekucji

- Czy zwrot kosztów sądowych i egzekucyjnych, związanych z dochodzeniem należności od klientów i kontrahentów przedsiębiorcy z tytułu dostawy towarów lub świadczonych usług, obliguje przedsiębiorcę do stosowania przepisów o prewskaźniku z art. 86 ust. 2a - ust. 2h ustawy o VAT?

Otrzymany zwrot kosztów sądowych i egzekucyjnych związanych z dochodzeniem należności od klientów i kontrahentów spółki, z tytułu dostawy towarów lub świadczonych usług, nie podlega VAT.

Artykuł 86 ust. 2a ustawy o VAT ma zastosowanie wyłącznie gdy nabywane towary i usługi wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, jeśli przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

W przypadku zwrotu kosztów sądowych i egzekucyjnych związanych z dochodzeniem należności od klientów i kontrahentów z tytułu dostawy towarów lub świadczonych usług mamy do czynienia z czynnościami, które towarzyszą działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Zwrot kosztów sądowych i egzekucyjnych związanych z dochodzeniem należności od klientów i kontrahentów z tytułu dostawy towarów lub świadczonych usług mieści się zatem w sferze działalności gospodarczej podatnika wskazanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a tym samym są to „cele związane z działalnością gospodarczą", w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Przedsiębiorca nie jest więc zobowiązany do stosowania prewskaźnika (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2016 r., IPPP1/4512-334/16-2/MPe).

Zakup nagród w imieniu klienta

- Spółka prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług reklamowych i marketingowych na zlecenie klientów: organizuje konkursy, loterie promocyjne, loterie audiotekstowe, programy lojalnościowe, programy motywacyjne dla osób fizycznych (konsumentów), przedsiębiorców (kontrahentów klientów) i ich pracowników lub współpracowników. Akcje te przewidują nagradzanie ich uczestników nagrodami rzeczowymi, ale również nagrodami pieniężnymi, voucherami na usługi i produkty ich wystawców, kartami płatniczymi przedpłaconymi. Zasady akcji określane są w regulaminie danej akcji.

Na podstawie zawartego z klientem zlecenia spółka kupuje nagrody, które następnie są wydawane laureatom. Spółka opracowuje i produkuje materiały reklamowe, opracowuje koncepcję akcji, przygotowuje regulamin, zawiera umowy z podwykonawcami w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia akcji. Klient płaci spółce wynagrodzenie, które odpowiada sumie kosztów zakupu nagród, procentowej prowizji od zakupu nagród i należności za świadczone przez spółkę usługi. Wynagrodzenie w zakresie niedotyczącym zakupu nagród w postaci voucherów, kart przedpłaconych (środków pieniężnych) jest dokumentowane fakturą (w tym prowizją od zakupu nagród), natomiast zwrot kosztów nabycia nagród dokumentowany jest notą obciążeniową wystawianą dla klienta. Kwota na nocie obciążeniowej nie jest powiększana o żadne dodatkowe kwoty, np. prowizję. Czy do działalności spółki, w zakresie, w jakim w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą kupuje ona nagrody do akcji realizowanej dla klienta, co jest potwierdzone wystawioną przez podwykonawcę spółki notą obciążeniową (vouchery, środki pieniężne, karty płatnicze przedpłacone), znajdzie zastosowanie art. 86 ust. 2a - 2h ustawy o VAT, w odniesieniu do ogólnych kosztów administracyjnych (takich jak najem biura, zakup usług doradczych (obcych), materiałów eksploatacyjnych)?

Stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których mają zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej (dalej: sposób określenia proporcji). Sposób określenia proporcji powinien odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Przytoczony przepis ma zastosowanie wyłącznie, gdy nabywane towary i usługi wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, jeśli przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z czynnościami, które mieszczą się w definicji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Organizując konkursy, loterie promocyjne, loterie audioteksowe, programy lojalnościowe, programy motywacyjne dla osób fizycznych (konsumentów), przedsiębiorców (kontrahentów klientów) i ich pracowników lub współpracowników spółka prowadzi działalność gospodarczą i działa w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Również w zakresie świadczeń polegających na zakupie nagród, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wykonuje działalność gospodarczą, tj. działa w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji, w związku z wykonywaniem tych czynności spółka nabywa towary i usługi, które są związane z wykonywaniem przez nią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Do działalności spółki, w zakresie w jakim w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywa ona nagrody do akcji realizowanej dla klienta, które to nabycie jest potwierdzone notą obciążeniową (vouchery, środki pieniężne, karty płatnicze przedpłacone), nie znajdzie więc zastosowania art. 86 ust. 2a - 2h ustawy o VAT. Spółka nie będzie zobowiązana do ustalenia i stosowania prewskaźnika, ponieważ nabywane towary i usługi wykorzystywane są tylko do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej (zob. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 26 kwietnia 2016 r., IPPP1/4512-225/16-4/MK).

Dotacje i subwencje

- Czy przedsiębiorca, który otrzymał dotację, subwencję lub inne dopłaty o podobnym charakterze, niemające bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych przez niego towarów lub świadczonych usług, lecz wykorzystywane w całości do wykonywania działalności gospodarczej objętej VAT, jest zobowiązany stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej u podatnika mogą wystąpić działania czy sytuacje, które nie generują opodatkowania VAT, jak np. otrzymanie dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze niemających bezpośredniego wpływu na cenę dostarczanych przez podatnika towarów lub usług przez niego świadczonych lecz wykorzystywanych w całości do wykonywania działalności gospodarczej objętej VAT. Towarzyszą one działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Nie podlegają one opodatkowaniu VAT, jednak ich występowanie nie oznacza, że u podatnika występują czynności wykonywane poza działalnością gospodarczą (por. interpretacje: Izby Skarbowej w Łodzi z 24 maja 2016 r., 1061-IPTPP1.4512.135.2016.2.RG; Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 kwietnia 2016 r., ILPP1/4512-1-76/16-2/MD; Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lutego 2016 r., IBPP3/4512-966/15/MN).

W związku z otrzymaniem tych dotacji, subwencji lub dopłat, przedsiębiorca nie jest zatem zobowiązany stosować prewskaźnik.

Dodatkowe opłaty od leasingobiorcy

- W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka świadczy m.in.:

- usługi leasingu samochodów (umowy leasingu operacyjnego),

- usługi najmu krótko i długoterminowego pojazdów samochodowych,

- usługi zarządzania flotą.

W związku z wykonywaniem tych czynności spółka otrzymuje między innymi następujące rodzaje przysporzeń, które traktuje jako niepodlegające opodatkowaniu VAT:

- opłaty za ponadnormatywne zużycie pojazdów,

- płatności pobierane w związku z wypowiedzeniem umów leasingu z winy korzystającego,

- odszkodowania z tytułu utraty wartości pojazdu w przypadku szkody komunikacyjnej w pojeździe, gdy leasingobiorca zobowiązany jest do zapłaty spółce odszkodowania z tytułu utraty wartości pojazdu w wysokości odpowiadającej wartości szkody,

- zwrot spółce wartości zapłaconych mandatów karnych wystawionych za złamanie przez użytkowników leasingowanych pojazdów przepisów o ruchu drogowym,

- płatności pobierane od leasingobiorców w przypadku uszkodzenia leasingowanego pojazdu, gdy leasingobiorca zobowiązany jest pokryć stratę spółki wynikającą z odmowy bądź niedopłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu naprawy uszkodzonego pojazdu.

Czy otrzymanie ww. przysporzeń obliguje spółkę do stosowania prewspółczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

Artykuł 86 ust. 2a ustawy o VAT ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji, w której nabywane towary i usługi wykorzystywane są zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z czynnościami, które towarzyszą działalności gospodarczej i nie stanowią obok niej odrębnego przedmiotu działalności podatnika. Opłaty za ponadnormatywne zużycie pojazdów, płatności pobierane w związku z wypowiedzeniem umów leasingu z winy korzystającego, odszkodowania, zwroty wartości zapłaconych mandatów karnych oraz płatności pobierane od leasingobiorców w przypadku uszkodzenia leasingowanego pojazdu mieszczą się zatem w sferze działalności gospodarczej podatnika wskazanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a tym samym spełniają definicję celów związanych z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Spółka nie będzie więc zobowiązana do stosowania prewspółczynnika, o których mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 21 kwietnia 2016 r., IPPP1/4512-239/16-2/IGo).

podstawa prawna: art. 15 i art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

VAT

Sprzedaż własnych wierzytelności

- Czy w przypadku sprzedaży (własnych) wierzytelności „trudnych", spółka jest zobowiązana stosować prewskaźnik, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów