fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Nie potrzeba wszystkich dokumentów, by zastosować zerową stawkę VAT - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Sprzedawca rozliczy wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jeśli potwierdzi wywiezienie towaru i dostarczenie do kontrahenta w UE.

Skarbówka wyjaśniła, jakie warunki należy spełnić po 1 stycznia 2020 r., by przy WDT zastosować stawkę 0 proc. VAT. Sprawa dotyczyła spółki z branży cukierniczej, która jako podatnik VAT-UE sprzedaje swoje wyroby kontrahentom z UE .

Spółka potwierdza dostawę dokumentami, takimi jak m.in.: faktura sprzedaży; dokumenty wysyłki lub transportu towarów (list przewozowy CMR podpisany przez nabywcę z datą i miejscem odbioru); dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za transport i za towar; zamówienie, w którym nabywca poinformował o swoim aktywnym numerze VAT-UE dla konkretnej transakcji; identyfikację osoby przyjmującej towary na rzecz nabywcy; rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu dostawy. Płatność dokonywana jest przelewem bankowym.

Spółka zapytała, czy taka dokumentacja uprawnia ją do zastosowania stawki 0 proc. VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał pozytywną interpretację. Przypomniał, że od 1 stycznia 2020 r. w kwestii dokumentacji WDT uprawniającej do zerowej stawki stosuje się przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912. Sprzedawca korzysta z domniemania, że towar wyjechał z kraju, jeśli posiada dowody wskazane w rozporządzeniu. Niespełnienie tych warunków nie oznacza jednak, że stawka 0 proc. nie będzie miała zastosowania. Dostawca musi udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy, że ma do niej prawo.

„Dla zastosowania stawki 0 proc. dla WDT wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy" – czytamy w interpretacji.

W art. 42 ust. 3 ustawy o VAT wymieniono dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) i specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. W art. 42 ust. 11: korespondencję handlową z nabywcą; dokumenty ubezpieczenia lub kosztów frachtu; potwierdzenie zapłaty; dowód przyjęcia przez nabywcę towaru.

Sprzedawca powinien mieć dowody, które łącznie potwierdzą wywiezienie z terytorium kraju i dostarczenie towarów do nabywcy z innego kraju UE.

Nr interpretacji: 0112-KDIL1-1.4012.51.2020.1.HW

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA