fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Raje podatkowe, wyłudzanie VAT: Polska chce solidarności podatkowej w UE

Adobe Stock
Rząd proponuje zmiany w prawie unijnym, by chronić kraje i uczciwe firmy przed zagrożeniami ze strony rajów podatkowych i grup wyłudzających VAT.

Polska chce wprowadzenia zmian uszczelniających w systemie podatkowym Unii Europejskiej. Celem jest zasada solidarności podatkowej wewnątrz UE.

O propozycjach poinformował w sobotę wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas panelu dyskusyjnego w ramach „Europejskiego Festiwalu Schumana". Zaznaczył, że wspólny rynek to nie tylko zalety, ale też zagrożenia, takie jak transfer zysków bez opodatkowania oraz wyłudzenia VAT przez grupy przestępcze.

„Powstaje pytanie, czy do katalogu wartości, według których działa Unia Europejska, nie należy dodać solidarności podatkowej, rozumianej jako odwrotność konkurencji między państwami, pozwalającej chronić europejskie państwa i uczciwe firmy przed zagrożeniami" – powiedział.

Dodał, że idea budowy koalicji państw wokół solidarności podatkowej pochodzi od premiera Mateusza Morawickiego. Opiera się na dwóch filarach: dzielenia się wiedzą i wypracowaną przez Polskę technologią w celu uszczelnienia systemu podatkowego praz propozycji uszczelnień w prawie UE.

„Polska pracuje teraz nad zgromadzeniem poparcia dla zmian w prawie UE, aby uczciwość podatkowa była stałym warunkiem współpracy między biznesem, a sektorem publicznym. Chodzi o udzielanie zamówień publicznych, koncesji i zezwoleń przedsiębiorstwom, które nie wyprowadzają środków do rajów podatkowych" - powiedział wiceminister.

Zmiany mają też dotyczyć przyznawania pomocy w czasie epidemii koronawirusa.

„Jesteśmy pierwszym krajem, który wynegocjował z Komisją Europejską wyłączenie z covidowej pomocy tych firm, które wyprowadzają pieniądze do rajów podatkowych. Polska inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony innych państw, jak też Brukseli" - powiedział.

Podobne działania wdrożyły już Dania, Estonia i Słowenia. Przygotowują się do tego inne kraje UE. Zaś Komisja Europejska rozpoczęła negocjacje z państwami UE, aby polskie rozwiązanie było standardem w udzielaniu pomocy związanej z epidemią.

Sarnowski powołał się na raport The Missing Profits of Nations, zgodnie z którym co roku do rajów podatkowych transferowane jest 40 proc. zysków międzynarodowych korporacji. Kraje takie jak Niemcy i Francja tracą przez to 20-30 wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych. Z drugiej strony największymi beneficjentami rajów podatkowych są państwa takie jak Holandia, Luksemburg i Irlandia.

„Ministerstwo Finansów wypracowało ciekawą propozycję. Pojawia się pytanie, czy część ze środków płynących do wewnątrzunijnych rajów, często w wyniku nieuczciwej konkurencji podatkowej, nie powinna być pobierana przez UE i redystrybuowana" – powiedział.

Według wyliczeń MF, wprowadzenie podatku wynoszącego tylko 1 proc. nieopodatkowanych płatności przesyłanych miedzy państwami, dałby Unii 3 mld euro wpływów rocznie.

Nie czekając na zmiany w prawie europejskim, Polska proponuje innym krajom Unii umowy dwustronne o pogłębionej współpracy. Mają one dotyczyć wymiany danych podatkowych oraz rozwiązań technologicznych. Możemy zaproponować innym krajom rozwiązania takie jak JPK (Jednolity Plik Kontrolny) i STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Z kolei Polska może skorzystać z doświadczeń m.in. Włoch w zakresie e-faktur i Chorwacji w zakresie e-kas fiskalnych.

W styczniu odbyło się w Warszawie spotkanie z udziałem przedstawicieli 21 państw UE. Wiele z nich, szczególnie państwa naszego regionu, jest zainteresowanych tego typu współpracą. Wiceminister wymienił Litwę, Łotwę, Estonię, Bułgarię oraz Czechy i Słowację.

„Jest też grupa państw, które nie deklarują gotowości do współpracy ani w zakresie technologii ani wymiany informacji. Co ciekawe, jednym z tych państw

jest najbliższy partner gospodarczy Polski czyli Niemcy. Polska administracja, analizując obrót z Niemcami, bazuje głównie na danych krajowych" – powiedział Sarnowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA